Szív-és érrendszeri betegségek
A szív- és érrendszeri betegségek a vezető haláloki tényezők között állnak [Ref. 2]. Emiatt a szív- és érrendszeri betegségek leküzdésére alkalmas étrend-módosítások bevezetése (például gránátalma vagy gránátalma eredetű termékek felhasználása) jelentős jótékony hatást gyakorolnak az emberi egészségre, a hosszú élettartamra, ezáltal a társadalom egészére.
Preklinikai kutatás a gránátalma érvédő hatásáról
A gránátalma olyan gyümölcs, amelyet ősidők óta élelmiszerként és gyógyszerként használnak, különösen Közép-Ázsiában, Indiában, a Földközi-tenger térségében és a Közel-Keleten. Különböző társadalmak, például a rómaiak és az ókori Egyiptom nagyra értékelték, és kiemelik, hogy szimbolikus jelentőséggel bír a különböző vallásokban, beleértve a buddhizmust, a kereszténységet, az iszlámot, és a judaizmust. Így például az ókori Egyiptomban gránátalmát festettek falakra és sírokra, hogy a halál utáni életet jelképezzék, és a Biblia Ószövetsége is dicsérte, mint „termékenységet, bőséget és szerencsét hordozó szent gyümölcsöt”.
A gyümölcs vörös színe a polifenoloknak (tanninok, kvercetinek, antociánok valamint az ellegsav) köszönhető, amelyek antioxidánsként működnek antikacinogén, gyulladáscsökkentő és öregedésgátló hatásuk van.
Az eddig végzett preklinikai kutatások rámutatnak a gránátalmának a szív- és érrendszerre gyakorolt számos védő hatására, például csökkenti az oxidatív stresszt és a vérlemezke-aggregációt, pozitív hatást gyakorol az endothelsejtek működésére (amelyet a NO-szint növekedése és a vércukorszint csökkentése közvetít), gyulladáscsökkentő, csökkenti a makrofágok lipidfelvételét és befolyásolja a vérnyomás szabályozását.
Fontos megemlíteni, hogy a felsorolt érvédő hatások mellett a gránátalma és bioaktív összetevői védőhatást is mutatnak a vegyszerek vagy gyógyszerek által kiváltott toxicitás ellen. Antibakteriális, gombaellenes, antiproliferatív és rákellenes hatásokról is beszámoltak.
Antioxidáns, antikarcinogén hatás
A gránátalmalé háromszor nagyobb antioxidáns hatással rendelkezik, mint más jól ismert antioxidáns tulajdonságokkal rendelkező italok, mint például a vörösbor és a zöld tea [Ref. 3].
A gránátalma gyümölcsei- és magjai-, valamint a növény más részeivel kapcsolatban (például virágokat, leveleket, gyümölcshéjakat) különféle preklinikai kutatásokban bebizonyították, hogy gazdagok számos olyan bioaktív vegyületben, amelyek felelősek a kimutatott biológiai aktivitásokért.
A gránátalma fogyasztásának lehetséges egészségügyi előnyeihez tudományosan kapcsolódó legfontosabb fitokemikáliák közé tartozik többek között az ellagsav, a hidrolizálható tanninok (gallotanninok és ellagitanninok), valamint a különféle flavonoidok, antocianinok és proantocianidinek. Ezek bizonyítottan daganatmegelőző hatással bírnak. Ami a vizsgált rákellenes hatást illeti, sok tanulmány foglalkozott a gránátalma lehetséges védőhatásával a prosztatarák összefüggésében.
Megakadályozzák a tumorok növekedését és az áttétek képződését: kutatások szerint a gránátalma hatóanyagai megakadályozzák egyes daganattípusok növekedését, főként a bőrrák, emlőrák, dohányzás okozta tüdődaganat, méhnyakrák és a prosztatarák esetében bizonyult hatásosnak.
A Wisconsin Egyetemen elvégzett kísérlet igazolta, hogy a gránátalma képes volt meggátolni a bőrrák kialakulását egereken. Mindez főképpen ellagsav tartalmának köszönhető, amely antikarcinogén hatással rendelkezik. (Az antikarciogén kifejezést használják minden olyan anyagra, amely csökkentheti a daganat súlyosságát és előfordulását.)
Bizonyított, hogy a daganatos sejtek főként cukorból táplálkoznak. A gránátalmában lévő ellagsav a gyümölcsben lévő fruktózhoz kötődik, ezért a mutálódott rákos sejtekbe is több ellegsav kerül.
A dél-karolinai Hollings Rákkutató Intézetben egy 9 évig tartó kísérletsorozat végén szintén arra jutottak, hogy a gránátalmában is jelenlévő ellagsav méhnyakrákos betegek esetén képes volt megállítani a tumor növekedését azáltal, hogy 48 órán belül meggátolta a rákos sejtek további osztódását és 72 órán belül természetes sejthalált tapasztaltak a mutálódott sejtek esetében. A megfigyelést elvégezték mell-, hasnyálmirigy-, nyelőcső-, bőr-, -és prosztatarákos betegek esetében is, és hasonló eredményeket tapasztaltak.
Hormonrendszerre gyakorolt hatás
Nők esetében megnövekedhet az ösztrogén szint (pl.: menopauza, endometrózis, policisztás ovárium szindróma). A gránátalma kedvezően befolyásolja az ösztrogén szintet, mert igen gazdag fitoösztrogénben. A fitoösztrogének enyhítik a változáskori tüneteket. Antiösztrogén hatással is rendelkeznek, ami révén fékezik a zsírsejtek saját ösztrogéntermelését. A gránátalma aromatáz enzimet tartalmaz, mely egy olyan enzim, mely segítséget nyújthat az ösztrogén szintet visszaállítani a természetes egyensúlyba.
Humán vizsgálatok a gránátalma érvédő hatásáról
Számos humán tanulmány vizsgálta már, hogy a gránátalma hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséhez. Ezekben a vizsgálatokban a gránátalma összességében jó biztonsági profillal rendelkezik, bár hosszabb ideig vagy nagy mennyiségben használva bizonyos enyhe mellékhatások (például hasmenés) is előfordulhatnak.
A magasvérnyomás jelentős tényező a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában. Magas vérnyomásban szenvedő betegeknél a gránátalmalé napi fogyasztása 2 hétig csökkentette a szisztolés vérnyomást [Ref. 4]. Ugyanez a kutatócsoport arról is beszámolt, hogy a gránátalmalé hosszabb ideig tartó (3 évig tartó) fogyasztása szintén jelentősen csökkentette a vérnyomást, valamint az LDL-koleszterinszintet és csökkentette az érszűkület valószínűségét. [Ref. 5].
Három másik humán vizsgálat is beigazolta a gránátalmalé vérnyomás csökkenő hatásását. [Ref. 6; Ref. 7; Ref. 8].
Csökkenti a vérplazma triglicerid [Ref. 13], koleszterin [Ref. 14] szintjét, emellett állatkísérletek [Ref 15],[Ref. 16.] és humán vizsgálatok is igazolják, hogy akadályozza a koleszterin oxidációját[Ref.17] – ami az érelmeszesedés első lépése.
Napi 150 ml gránátalmalé két hetes vizsgálatban szignifikánsan csökkentette magasvérnyomásos betegek vérnyomását. [Ref. 18.],[Ref.19]. A benne lévő természetes nitrátok javítják a szövetekben a vér átáramlását.
Szintén egy humán vizsgálatban a gyulladáshoz kapcsolódó C-reaktív fehérje, CRP szérumkoncentrációt vizsgálták, amely az érelmeszesedés másik fő tényezője, és a gránátalmalé fogyasztását követően ezen paraméterek is szignifikánsan csökkentek. [Ref. 7; Ref. 9]. Napi 250 ml gránátalmalé elfogyasztása 12 héten át 30 – 32 % -al csökkentette krónikus gyulladásban szenvedő betegek gyulladásos markereit (CRP és IL-6) a vérplazmában [Ref.12]. A gránátalma lében lévő antioxidáns vegyületek magas koncentrációja felelősek a szív- és érfalvédő, érelmeszesedésgátló hatásáért. Minél több a koncentrátumban a tannin nevű antioxidáns, annál savanyúbb az íze.
A gránátalma levét tanulmányozták prosztatarákos betegek esetében is, és fogyasztása jelentős javulást eredményezett a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjében, amely a betegség progressziójával kapcsolatos fontos marker [Ref. 10].
A gránátalmalé mellett egy másik gránátalma eredetű termék, amelyet szív- és érrendszeri megbetegedésekkel összefüggésben embereken is tanulmányoztak, a gránátalma héjának hidroalkoholos kivonata, amelyről egy közelmúltban végzett kettős vak vizsgálat szerint csökkentette a szív- és érrendszeri kockázati tényezőket magas vérzsírszinttel rendelkező elhízott nőknél. [Ref. 11].
Következtetés
A gránátalma, az élelmiszerként és gyógyszerként való ősi felhasználási múlttal rendelkező gyümölcs, tudományosan bizonyítottan gazdag forrása a különféle természetes bioaktív vegyületeknek.
Számos kutatás utal arra, hogy a gránátalma összetevői szívvédő hatást fejtenek ki, csökkentik az oxidatív stresszt, kedvezően befolyásolják a makrofágok, endothelsejtek és vérlemezkék működését, ellensúlyozzák a lipidoxidációt, értágító hatásúak, csökkentik a vércukorszintet, valamint a vérnyomást.
Humán klinikai vizsgálatok alátámasztják a gránátalmalé fogyasztás szív- és érrendszeri előnyeit, különösen erős bizonyítékok állnak rendelkezésre a vérnyomáscsökkentő hatásra. Hasonlóképpen, humán vizsgálatok azt is jelzik, hogy a gránátalmalé jótékony hatással van a prosztatarákra. A szív- és érrendszeri betegségek és a prosztatarák összefüggésében eddig elvégzett klinikai vizsgálatoknak összességében ígéretesek az eredményei.
Az eddig elvégzett számos in vitro , állatmodelleken és emberen végzett tudományos vizsgálat összesített eredményei arra utalnak, hogy a gránátalma étrendi alkalmazása a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a magas vérnyomás és a perifériás artériás betegségek, koszorúér betegségek megelőzésében és kezelésében jótékony hatásokkal járhat.
Miért használják vajon a gránátalmát ősidők óta élelmiszerként és gyógyszerként? Különböző vallásokban – mint például a kereszténység, az iszlám, a judaizmus, vagy a buddhizmus – szimbolikus jelentőséggel bír. Az ókori Egyiptomban gránátalmát festettek falakra és sírokra, hogy a halál utáni életet jelképezzék, és a Biblia Ószövetsége is dicsérte, mint „termékenységet, bőséget és szerencsét hordozó szent gyümölcsöt”.
Nézzük meg, hogy a gránátalmát a természet milyen csodásan megkomponálta! Mik a gránátalma jótékony hatásai, amik oly fontosak az emberi szervezet számára? Mik a gránátalma fogyasztásának lehetséges egészségügyi előnyei?
Szabó Nikolett és Jakab István beszélgetése
Összeállította:
Szabó Nikolett
Tudományos kutató, NaJa Forest
Jakab István
Egészség befektető, Viva Natura
Hivatkozások/Referenciák
[12] Sohrab G., Nasrollahzadeh J, Zand H, Amiri Z, Tohidi M, Kimiagar M: Effects of pomegranate juice consumption on inflammatory markers in patients with type 2 diabetes: A randomized, placebo-controlled trial.; J Res Med Sci.2014 Mar;19(3):215-20.
[13] Mirmiran P, Fazeli MR, Asghari G, Shafiee A, Azizi F: Effect of pomegranate seed oil on hyperlipidaemic subjects: a double-blind placebo-controlled clinical trial.; Br J Nutr. 2010 Aug;104(3):402-6. doi: 10.1017/S0007114510000504. Epub 2010 Mar 25.
[14] Esmaillzadeh A., Tahbaz F., Gaieni I., Alavi-Majd H., Azadbakht L.:Cholesterol-lowering effect of concentrated pomegranate juice consumption in type II diabetic patients with hyperlipidemia.; Int J Vitam Nutr Res. 2006 May;76(3):147-51.
[15] Al-Jarallah A, Igdoura F, Zhang Y, Tenedero CB, White EJ, MacDonald ME, Igdoura SA, Trigatti BL: Atherosclerosis. The effect of pomegranate extract on coronary artery atherosclerosis in SR-BI/APOE double knockout mice.; 2013 May;228(1):80-9. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2013.02.025. Epub 2013 Mar 7.
[16] Kaplan M, Hayek T, Raz A, Coleman R, Dornfeld L, Vaya J, Aviram M: Pomegranate juice supplementation to atherosclerotic mice reduces macrophage lipid peroxidation, cellular cholesterol accumulation and development of atherosclerosis.; J Nutr.2001 Aug;131(8):2082-9.
[17] Aviram M., Rosenblat M., Gaitini D., Nitecki S., Hoffman A.,Dornfeld L, Volkova N., Presser D., Attias J., Liker H., Hayek T.: Pomegranate juice consumption for 3 years by patients with carotid artery stenosis reduces common carotid intima-media thickness, blood pressure and LDL oxidation.; Clin Nutr. 2004 Jun;23(3):423-33.
[18] Sedigheh Asgary, Amirhossein Sahebkar, Mohammad Reza Afshani, Mahtab Keshvari, Shaghayegh Haghjooyjavanmard, Mahmoud Rafieian‐Kopaei: Clinical Evaluation of Blood Pressure Lowering, Endothelial Function Improving, Hypolipidemic and Anti‐Inflammatory Effects of Pomegranate Juice in Hypertensive Subjects; Phytotherapy Research, Volume28, Issue2, February 2014, Pages 193-199
[19] Sahebkar A, Ferri C, Giorgini P, Bo S, Nachtigal P, Grassi D5: Effects of pomegranate juice on blood pressure: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials.; Pharmacol Res. 2017 Jan;115:149-161. doi: 10.1016/j.phrs.2016.11.018. Epub 2016 Nov 23.
*Dr. Dongdong Wang is affiliated with:
1) Institute of Genetics and Animal Breeding of the Polish Academy of Sciences, ul. Postepu 36A, 05-552, Jastrzebiec, Poland.
2) Department of Pharmacognosy, University of Vienna, Althanstrasse 14, 1090, Vienna, Austria.
3) Institute of Clinical Chemistry, University Hospital Zurich, University of Zurich, Wagistrasse 14, 8952, Schlieren, Switzerland.
[20] Protective Effects of Pomegranate in Endothelial Dysfunction Nathalie T B Delgado 1, Wender N Rouver 1, Roger L Dos Santos 1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32250215/#:~:text=We%20have%20shown%20that%20pomegranate%2C%20or%20rather%20its,species%20formation%20and%20acting%20in%20an%20anti-inflammatory%20way.
[21] Pomegranate: its role in cardiovascular health Stephanie Maxine Ross 1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19411998/
[22] Potent health effects of pomegranate
Aida Zarfeshany, Sedigheh Asgary,1 and Shaghayegh Haghjoo Javanmard https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4007340/