Az articsóka a Földközi-tenger vidékéről származó növény, mely a gyógyászatban évszázadok óta jelen van. A gyógyászatban szívbarát hatása miatt használják, a gasztronómiában fűszerként vagy különleges ízvilága miatt ételként fogyasztják.
Serkenti az epe működését, védi és regenerálja a májat, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Az egyik leghatékonyabb természetes fogyasztószer. Javítja az emésztést, csillapítja a gyomorpanaszokat, vízhajtó és gyulladáscsökkentő hatású.
Fő hatóanyag a cinarin, mely falvonoidokban gazdag, megakadályozza a májsejtek károsodását, jótékonyan hat az epeműködésre, elősegíti az epeváladék kiválasztását, ezáltal a nehéz, zsíros ételek könnyebben emészthetők lesznek.
Serkenti a máj epetermelését, segíti az epehólyag és az epeutak összehúzódását, így az articsóka-kivonat javallott krónikus epehólyag gyulladásra, és az epehólyag rendszertelen összehúzódásának kezelésére.
Mivel az epesavaknak a zsírok emésztésében van szerepe, ezért az articsóka kivonata csökkenti a vérben lévő zsírsavak szintjét, vagyis a vér koleszterin- és trigliceridszintjét.
Tisztító, méregtelenítő hatása miatt hatékony a köszvény, az ízületi gyulladás ill. az artrózis (ízületi kopás) kezelésében.
Az articsóka jelentős inulin tartalommal is rendelkezik, ami egy vízben oldódó, növényi rost. Az inulint az emberi szervezet nem képes megemészteni, ezáltal a bélben sértetlen marad, s tápanyagul szolgál a hasznos bélbaktériumoknak, továbbá gátolja a kártékony baktériumok elszaporodását a bélben.