Ahogy elindul a tanév, elkezdődik az ovi, bölcsi, néhány napon belül már tüsszög, köhög a gyerek, fáj a torka. Rögtön orvos, betegállomány, antibiotikum. Persze a szabi már rég elfogyott, s nincsen, aki otthon maradjon. Legyen ez idén másképp!
A nyáron a gyermekorvosi rendelők szinte üresek. Az ősz beköszöntével a helyzet gyökeresen megváltozik. Elindul a bölcsi, az ovi és a suli is. Elég egy-egy hűvösebb nap, röviddel utána szinte tömegesen jelentkeznek a beteg gyerekek. Még ha a beteg gyerek ki is lesz emelve a közösségből, az egészségesnek tűnő, de a betegséget lappangva hordozó gyerekek komoly fertőzőforrások. A szerencsésebbek megússzák egy hét mulasztással, tüneti szerekkel, de néha szövődmények alakulhatnak ki, pl. arcüreggyulladás, középfülgyulladás. Itt már lehet, hogy antibiotikus kezelést is kell folytatni, annak megannyi hosszú távú mellékhatásával. Ezért a bölcs szülő segít gyermeke immunrendszerének előzetes megerősítésében, nem bízza a véletlenre. Számos segítség közül választhat.
Hogyan lehet megelőzni, hogy elkapja a gyerekünk a fertőzést?
Megelőzni nem nagyon lehet ezeket a betegségeket, de ha a gyerek kap egy kis immunerősítést, akkor kisebb lesz az esélye a fertőzésnek, vagy nem húzódik el annyira a betegség.
Az immunrendszer születéstől kezdve fokozatosan érik, erősödik, kb. 12 éves korra éri el a teljes érettséget.
A nyolcéves kor előtti fertőzéses megbetegedéseknek épp az a céljuk, hogy megeddzék a gyermek immunrendszerét. A kicsik főleg felső-légúti fertőzésektől szenvednek, torokfájástól, köhögéstől, horkolástól, nehézlégzéstől és orrdugulástól nyűgösek. Egyfajta “beavatási időszak” ez, a betegségeknek tulajdonképpen fontos funkciójuk van: “tanítgatják” a szervezetet, hogyan használja védelmi rendszerét. Ám számos orvosi és házi módszert ajánlhatunk, melyek más módon is erősíthetik az immunrendszert.
A vitamin-, ásványi anyag-hiány miatt kialakuló gyakori fertőzések megelőzésében segíthet az őszi-téli vitamin kúra. A legfontosabb vitaminok az immunrendszer karbantartásában a D-vitamin, a vas, a C-vitamin és a cink, valamint a probiotikumok. A D-vitamin szerepét a legújabb kutatások hangsúlyozzák az immunrendszer megfelelő működésében és javasolják, hogy 3 éves kor felett is szedjen mindenki a téli időszakban D-vitamin tartalmú készítményt!
2013-ban készült el a Semmelweis Egyetem reprezentatív felmérése. A vizsgálatok szerint a tél végére a magyar emberek 95 %-a volt D-vitamin hiányos. A becslések alapján országosan legalább 100.000 gyermeknek van extrém mértékű D-vitamin hiánya.
A D-vitamin hiány jelentősen növeli a halálozást, a vastag-és emlőrák, a szív-és érrendszeri betegségek esélyét, továbbá csökkenti a fogamzó képességet. Alacsony D-vitamin szintnél gyakoribbak egyes autoimmun betegségek és a banális fertőzések is, pl.: influenza.
A D-vitamin szerepe a veleszületett és adaptív immunitásban kulcsfontosságú. Kimutatták, hogy az immunrendszer T-sejtjei a dendritikus sejtekkel való kölcsönhatás után modulálhatóak az 1,25-dihidroxi-D3-vitamin analóg segítségével. Egy kohorsz-vizsgálatban napi 2000 NE kolekalciferol alkalmazása mellett 78 %-kal csökkent az 1-es típusú cukorbetegség incidenciája. A D-vitamin javítja az inzulinszekréciót, megakadályozza a β sejtek pusztulását.
Mi az, ami hozzájárul a gyerekek immunrendszerének karbantartásához?
Tippek immunrendszer erősítésre:
- Nagyon fontos a D vitamin pótlása: D-vitamin tartalékunknak csak a 20 %-a származik az étrendből. A fennmaradó 80 % szintézise a bőrben történik a napfény-expozíció hatására. A D-vitamin szerepe a veleszületett és adaptív immunitásban kulcsfontosságú. A Mandula gomba (Agaricus Blazei Murrill) rendszeres fogyasztás hozzá segíthet bennünket a betegségek megelőzéséhez és az immunrendszerünk megfelelő működéséhez, egész szervezetünk egészségéhez. A Mandulagomba gyógygomba ergoszterol tartalma nagy jelentőséggel bírhat a D-vitamin hiányos állapotok megelőzésében. Ha a gombát napsugárzás vagy UV-sugarak érik, 4–5 szárított termő test elfogyasztása elegendő egy felnőtt ember napi teljes D-vitamin-igényének kielégítéséhez.
- A felső légúti megbetegedések megelőzésére, az immunrendszer támogatására kiválóan alkalmazható a Shiitake gomba. Ezeket a hatásokat a Shiitake gomba (Lentinula edodes) esetében már több tudományos kutatás és tanulmány is alátámasztja. Hazai tapasztalatok alapján a gomba fogyasztása néhány nap alatt rendbe hozza a hurutos megbetegedéseket, kiváló köptető, hurutoldó, és megszünteti a köhögést. Nemcsak megfázás esetén ajánlott, hanem megelőzésképpen is, ugyanis a benne lévő hatóanyagok természetes módon támogatják a bélflórát.
- Pépesítsen lenmagot, napraforgómagot és mandulát egy daráló segítségével. Az így kapott porszerű massza értékes esszenciális olajokat és ásványi anyagokat tartalmaz, s édes diós-mogyorós ízű lesz. Használhatja zöldségek vagy más ételek meghintésére, napi 1-2 teáskanálnyi elég belőle.
- Készítsen gyermekének több halat, illetve készítse az ételeket kendermagolajjal, mely a csíráztatott kendermagból hideg sajtolással készül, természetes módon, optimális arányban tartalmazza az omega-6, omega-3 zsírsavakat. Fontos különleges zsírsavtartalmának (gamma-linolénsav) következében erős gyulladás csökkentő hatása van. Jelenős klorofill tartalmának köszönhetően anti-oxidációs aktivitása is magas.
- Készítsen frissen facsart narancslevet, nyers zöldségleveket (céklából, sárgarépából, zellerből,) gyümölcscentrifugával, lehetőség szerint BIO és magyar termesztőktől vásárolt alapanyagokból. Ezek az italok C-vitamint és bioflavonoidokat tartalmaznak melyek alapvetően fontosak a jó immunműködéshez. A kivi és az eper szintén nagy mennyiségben tartalmaz a C-vitamint és bioflavonoidot, ám ezeket a gyümölcsöket nem ajánlatos centrifugán átpréselni.
- Ha gyermeke allergiás és rendszeresen bedugul az orra, próbálják ki a tejmentes diétát. Iktassák ki étrendjéből a tejet, vajat, tejszínt, joghurtot, csokit, fagylaltot. Azokat az ételeket is kerüljék, melyek mesterséges színezéket vagy állományjavítókat tartalmaznak. Bioboltokban biztosan talál olyan termékeket, melyekkel ezeket kiválthatja. Allergiás, asztmás tünetek esetén hasznos segítség lehet a Naja Forest Mandulagomba, ugyanis a benne lévő hatóanyagok támogatják az immunsejtek közötti kommunikációt, segítenek mérsékelni a heves immunreakciót.
- Az otthon készült sütiket süsse teljes kiőrlésű lisztből, zabból, hidegen sajtolt olajokkal, mézzel, aszalt gyümölccsel. Szórjon rá len-, napraforgó-, szezámmagot. Így sokkal egészségesebb lesz a desszert, mint a boltban vásárolt édességek.
- A fokhagyma csodálatos antibiotikum, frissen és nyersen a leghatékonyabb. Passzírozzon, vagy daráljon le 2 gerezd nyers fokhagymát, a levét keverje össze friss gyümölcslevekkel, vagy párolt zöldségekkel. 2-3 hónap elteltével észreveszi majd, hogy a gyermek kevesebbszer beteg, jobban alszik és kevésbé ingerült.
- Tornázzon együtt a család! Kutatások kimutatták, hogy a sport a természetes élő sejtek számát növeli a szervezetben. Ahhoz, hogy gyermekeinkben mozgás szeretetét megalapozzuk, jó példát kell mutatnunk. Tornázzon velük, ahelyett hogy noszogatja őket “Menj ki, és játssz valamit a levegőn…” Remek családi tevékenység a kerékpározás, hegymászás, korcsolyázás, kosárlabdázás.
- Amikor a gyermek felgyógyul valamilyen betegségből, dobjuk ki a fogkeféjét, mert e rengeteg bacilust, vírust “utaztat”.
Az emberi szervezet vitamin, ásványi anyag, nyomelem szükségletét számos tényező befolyásolja. A szervezet szükséglete az életkorral növekszik, idős korban általában már kevésbé változik. A gyerekek szervezetének viszont nagy mennyiségű és széles spektrumú vitaminokra, ásványi anyagokra és nyomelemekre van szüksége a növekedés, a gyorsabb anyagcsere-folyamatok és a folyamatos fejlődés miatt.
Szomorú tény, hogy sajnos egyre több túlsúlyos gyermek van, így ezekben az esetekben is fontos a testtömeg, egyéni adottságok figyelembe vétele, amikor szervezetük vitaminszükségletéről van szó.
A rendszeres mozgás sokat segít! Figyeljünk oda, hogy az iskolai padban töltött órák után legyen lehetősége a gyereknek mozogni, hiszen a testmozgás következtében beindul a vérkeringés, amely segíti a szervezetet a betegségek leküzdésében. Fontos tehát, hogy a gyerek naponta minél több időt töltsön a szabad levegőn, mozogjon, sportoljon a szabadban.
Magától érthető, hogy nagyobb fizikai terhelés alatt a vitaminigény is nő (fizikai munkavégzés, mozgás, sportolás stb.) Nem mindenki gondolná, de az életvitel is nagymértékben hat a szükségletekre. Konfliktusokkal teli életmód során vagy stresszhelyzetekben nagyobb mennyiségű vitaminra van szüksége a szervezetnek, és ez alól a gyermekek sem kivételek. Gyermekeknél ez elsősorban a nagyobb elvárásokban nyilvánul meg (pl.: otthoni, iskolai vagy sportteljesítmény stb.).
A táplálkozástudósok már korábban megállapították, hogy a gyermekkori étkezési szokások fontos szerepet játszanak a felnőttkorban kialakuló betegségek megelőzésében. A táplálkozási szokások már gyermekkorban kialakulnak, a kicsik ilyenkor tanulják meg a helyes ételválasztást, az étkezés ritmusát. Ebben a korban formálódik az ízlés is, és rögzülnek a látott, vagy gyakorolt táplálkozási minták, valamint a táplálkozási magatartás is. Ha ebben az életkorban rögzülnek a jó táplálkozási szokások, akkor a későbbiekben, felnőttként ezt fogják folytatni, ami akár az egészségmegőrzést is szolgálhatja. Nem igaz, hogy felnőttkorban nem tudjuk befolyásolni a táplálkozási szokásokat! Hosszabb és nehezebb pozitív irányba változtatni a már rögzült rossz étkezési szokásainkat, de mindenképpen megéri megpróbálni és változtatni!
Azt sose tévesszük szem elől, hogy a bélflóra állapota mindenkor, nagymértékben befolyásolja a szervezet pillanatnyi vitamin, ásványi anyag és nyomelem szükségletet. A bélbaktériumok több vitamin és „elő-vitamin” felszívódását segítik elő, de képesek szintetizálni is, például ilyen a K- vitamin, ami ebből a szempontból az egyik legfontosabb. Az antibiotikumok gyakran a hasznos bélbaktériumok egy részét is elpusztítják, aminek következtében felborul az igen sérülékeny és érzékeny mikrobiom egyensúlya. De ugyanezt a hatást érik el más tényezők is, mint például a cukros, szénsavas üdítők, glutén, adalékanyagok, egyéb gyógyszerek nagy mennyiségű fogyasztása is. Ezt segítheti megelőzni, ha a pozitív táplálkozási szokások mellé, prémium minőségű élelmiszereket és étrend-kiegészítőket is bevezetünk a mindennapi szükségleteink fedezésébe.
További hasznos tanácsokért forduljon szakértőnkhöz.
Összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató