Mandulagomba (Agaricus blazei Murill)
Tulajdonságai:
Kalapjának alapszíne fehér, de csokoládébarna pikkelyekkel erősen borított, 7-25 cm átmérőjű. A szakirodalom szerint nagyon intenzív mandula illata és íze van. (Chang-Miles 2004, Stamets 2000a) Micéliuma fehér színű és vatta szerű, szintén mandula illatú. (Stamets 2000a)
Brazíliában és Peruban őshonos. Másodlagos szaprobionta, ami azt jelenti, hogy csak olyan anyagon terem, amelyet a mikroorganizmusok részlegesen vagy teljesen lebontottak. Már 1893-ban azonosították, de gyógyhatására csak 1965-ben figyeltek fel a japán tudósok. A fő hatóanyagának számító poliszacharidokról kiderült, hogy az immunrendszer aktiválásán keresztül rákellenes hatást fejtenek ki. Javítják a rákbetegségben szenvedők életminőségét, erősítik az immunrendszerüket és csökkentik a kemoterápiájuk mellékhatásait.
Szakirodalmi adatok szerint nagy mennyiségben tartalmaz D2 vitamint (van Griensven, 2008) és poliszacharid típusú vegyületeket (béta 1,3 és 1,6 glükán) (Huang, 1997; Mizuno, 1995; Stamets, 2000b).

A Mandulagomba hatóanyagai többek között:
- poliszacharidok (főleg béta-glükánok): Serkenthetik az immunrendszer működését, erősítve a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel és betegségekkel szemben. Aktiválják az immunsejteket (pl. makrofágok, természetes ölősejtek), fokozva azok aktivitását. Gátolhatják a daganatok növekedését és terjedését, valamint fokozhatják a kemoterápia hatékonyságát (kiegészítő terápiaként).
- polifenolok és flavonoidok: Antioxidánsok, melyek segítenek a szabad gyökök semlegesítésében, csökkentve az oxidatív stresszt, ami hozzájárulhat a krónikus betegségek kialakulásának kockázatához.
- ergothionein: Egyedülálló aminosav-származék, erős antioxidáns és sejtregeneráló hatással.
- ergoszterol (D-vitamin prekurzor): UV-fény hatására D-vitaminná alakulhat, ami fontos a csontok egészségéhez és az immunrendszer működéséhez.
- agaritint és blazeiszent: Ezeknek a vegyületeknek tulajdonítanak antioxidáns és daganatellenes hatásokat.
- linolsav: Esszenciális zsírsav, amely fontos a sejtek membránjának felépítéséhez és a gyulladásos folyamatok szabályozásához.
- ásványi anyagok: vas, kalcium, foszfor, réz, cink, kálium, nátrium, magnézium
- vitaminok: B- vitaminok, D, C
Mely területeken lehet hatásos a Mandulagomba?:
- mozgásszervrendszer támogatása
- immunrendszer erősítése, támogatása
- daganatellenes hatás
- kemoterápia mellékhatások enyhítése
- vércukorszint szabályozása
- szív-, és érrendszer támogatása
- koleszterinszint csökkentése
- allergiás, és autoimmun folyamatok enyhítése
- májvédő hatás
A mandulagomba poliszacharid kivonatával végzett klinikai vizsgálatok jelentős mértékű javulást mutattak számos rákos elfajulásnál: tüdőrák, méhnyak-, petefészek-, és a méhnyálkahártya rák, prosztatarák, Ehrlich hashártya rák és a szarkóma esetén. Megállapították, hogy a poliszacharidjai közvetlenül gátolják a prosztatarákos sejtek burjánzását és az áttétek kialakulását. Immunhiányos egerekben megfigyelték, hogy a mandulagomba kivonat adagolása mellett a tumor mérete is csökkent és az egyed súlyvesztésének mértéke is lelassult.
A béta-glükánok aktiválják az immunrendszert, különösen a természetes ölősejteket (NK-sejtek) és a makrofágokat, amelyek képesek felismerni és elpusztítani a daganatsejteket. A mandulagomba fokozhatja az NK-sejtek aktivitását és a citotoxikus T-sejtek termelését, ami hatékonyabb daganatellenes immunválaszt eredményezhet. A daganatok növekedéséhez új erek képződésére (angiogenezis) van szükség. A mandulagomba egyes vegyületei gátolhatják ezt a folyamatot, így megakadályozva a daganatok tápanyagellátását.
Egyéb pozitív klinikai eredmények születtek emlőrákos páciensek esetében is, amelyet az Agaricus blazei a konjugált linolsav tartalmával hoztak összefüggésbe, amely in-vitro (testen kívüli) vizsgálatok alapján aromatáz-gátló hatást mutatott (egyes kemoterápiás készítmények is ezen hatáson alapszanak). A nőgyógyászati rákban szenvedőknél az Agaricus blazei gyógygombával kezelt betegeknél a természetes ölősejtek rákellenes aktivitása lényegesen fokozódott, valamint csökkent a kemoterápiás szerek mellékhatásai, pl. hajhullás, hányinger, hányás, álmatlanság, étvágytalanság, általános gyengeség. A kemo- és sugárterápiát kiegészítő gombakivonat hatására a páciensek gyorsabban reagáltak a kezelésre és kevesebb mellékhatásról számoltak be. Két kínai vizsgálat megerősítette, hogy az Agaricus blazei Murill gombatest kivonatának forró vizes (tea) változata javítja a kemoterápiás kezelésben részesülő akut limfoid leukémiás betegek vérképzőrendszeri paramétereit és életkilátásait.
Eddig kevés klinikai adat jelent meg, bár egy 2008-as tanulmány szerint az Agaricus blazei Murill gombatest kivonata csökkentette a koleszterin-és a vércukorszintet is. Egy Tajvanon végzett placebo kontrollált kettősvak klinikai kísérlet (2007) megállapította, hogy az Agaricus blazei kivonata javítja az inzulin érzékenységet a gyógyszerrel kezelt cukorbetegeknél. Azt jelenti, hogy a sejtek hatékonyabban reagálnak az inzulinra, és több glükózt képesek felvenni a vérből. Ez csökkenti a vércukorszintet. Fokozhatja az inzulinreceptorok aktivitását a sejtek felszínén. Segíthet csökkenteni a glükóz termelését a májban, és fokozhatja a glükóz felhasználását az izmokban, ami szintén hozzájárul a vércukorszint csökkentéséhez. Javíthatja a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek működését, amelyek az inzulin termeléséért felelősek. Serkentheti az inzulin felszabadulását a béta-sejtekből, különösen étkezés után.
A krónikus gyulladás hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához és a cukorbetegség kialakulásához. A mandulagomba gyulladáscsökkentő vegyületei segíthetnek csökkenteni a gyulladást a szervezetben, ami javíthatja az inzulinérzékenységet és a vércukorszint szabályozását. Az oxidatív stressz szintén hozzájárulhat az inzulinrezisztenciához és a cukorbetegség szövődményeihez. A mandulagomba antioxidáns vegyületei segíthetnek megvédeni a sejteket az oxidatív károsodástól, ami javíthatja az inzulinérzékenységet és csökkentheti a cukorbetegség kockázatát.
Az utóbbi években egyre világosabbá vált, hogy egyes gyógygombák rákellenes hatásuk nem csak az immunrendszer modulálásával érik el, hanem az inzulin érzékenység növelésével is hozzájárulnak a kedvező eredményekhez. Természetesen azoknál is, akik nem cukorbetegek. Ugyanis az inzulin érzékenység csökkenése elősegíti számos ráktípus kialakulását és a már megbetegedetteknél csökkentheti a túlélési esélyeket (pl. emlő, máj, prosztata, hasnyálmirigy, vastagbélrák).
Egyes kutatások szerint a mandulagomba befolyásolhatja a máj koleszterin termelését. Gátolhatja a HMG-CoA reduktáz enzimet, amely a koleszterin szintézisének kulcsenzime. Ennek eredményeként csökkenhet a májban termelt koleszterin mennyisége. Antioxidáns vegyületei (pl. polifenolok, ergothionein) segíthetnek megvédeni az LDL (rossz) koleszterint az oxidációtól. Az oxidált LDL-koleszterin nagyobb valószínűséggel okoz plakkok képződését az artériákban, ami szív- és érrendszeri betegségekhez vezethet. Serkentheti az epesavak kiválasztását a májból a bélrendszerbe. Az epesavak a koleszterinből képződnek, így az epesavak fokozott kiválasztása csökkentheti a szervezet koleszterinszintjét.
Az Agaricus blazei az erős immunrendszer moduláló hatással rendelkező gombák közé is sorolható. E csoportba tartozó gombák megfelelő arányú kombinációjával (A. blazei 82% , H. erinaceous (Süngomba) 15% és G. frondosa (Maitake) 3%) gátolni képesek a hisztamin felszabadulását, vagyis az allergiás reakció kialakulását. Rendszeres fogyasztása csökkentheti az allergia kockázatát és enyhítheti az allergiás tüneteket. Összetevői gátolják a hisztamin, az allergiás reakció kulcsfontosságú hírvivő anyagának felszabadulását. A bőrben és a nyálkahártyákban található hízósejtek felelősek a hisztamin felszabadulásáért. Allergénnel érintkezve felszabadítják a hírvivő anyagot. A hisztamin többek között fokozott érpermeabilitást, erek tágulatát, legrosszabb esetben légszomjjal járó hörgőgörcsöt okoz. A mandulagomba a felszabaduló hisztamin mennyiségének csökkentésével ellensúlyozza ezeket a reakciókat. A gomba folyamatos fogyasztása immunmoduláló hatással is bír. Ezzel összefüggésben az allergiára jellemző túlzott immunreakciók csillapodnak. A szakértők gyakran ajánlják a mandulagomba és a reishi kombinációját allergiásoknak, mivel a két gyógyhatású gomba immunmoduláló hatásaiban nagyon jól kiegészíti egymást.
Wang és munkatársai beszámoltak az A.blazei kivonatának jótékony hatásáról a krónikus hepatitis B betegekre, akiknek csökkent a hasi puffadása, a fáradtságuk, a májtáji fájdalmuk, a máj- és a lépmegnagyobbodásuk.
A D-vitamin a táplálék útján jut a szervezetbe, vagy a bőrben UV sugárzás hatására keletkezik. Aktív formája a calcitriol (1α, 25-dihydroxycolecalciferol), amely a májban, majd a vesében alakul ki különböző enzimek hatására. A 19. században ismerték fel, hogy a D vitamin hiány felelős a tömeges, „járványszerű” angolkór (rachitis) nevű betegségért a gyermekekben, amely a kevésbé napsütötte területeken fordult elő nagyobb számban.
A D-vitamin hiány civilizációs megbetegedés, az egyik leggyakoribb egészségügyi kockázat. Magyarországon 50-70 % közé tehető gyakorisága évszaktól függően. D-vitamin hiányról beszélünk, ha a D-vitamin szintje 20 ng/mL (50 nmol/L) alatt marad.
A D-vitamin hatása szinte valamennyi szervrendszerben megnyilvánul, hiánya klinikailag fontos eltéréseket, betegségeket okoz:
- mozgásszervi hatások (csontok mennyiségének és összetételének változása, kálcium beépülése a csontokba)
- immunrendszeri hatások (befolyásolja a makrofágok aktivitását, autoimmun betegségek kialakulása)
- szív- és érrendszeri hatások (coronaria betegségek, szívelégtelenség)
- szénhidrát anyagcserére gyakorolt hatás (hiányában ß-sejtek inzulintermelése csökken, 1-es típusú cukorbetegség kialakulásában fontos szerepet játszik)
- tumor kialakulására gyakorolt hatás (in vitro vizsgálatokban gátolja a tumorsejtek proliferációját, fokozza a differenciálódásukat, emlő-, colon-, és prosztata tumorsejtekben megindítja az apoptózist) (Magyar Orvos 2012/ 8-9).
2012-ben a magyar orvostársadalom összefogásának eredményeképpen született meg az a szakmai ajánlás, amely a jelenleg ajánlott D-vitamin-mennyiség közel tízszeresének bevitelét ajánlja felnőtt ember számára a novembertől márciusig terjedő időszakban. Az állásfoglalás 1500-2000 nemzetközi egység bevitelét javasolja táplálék-kiegészítő formájában felnőtt embernek a téli hónapokban. Túlsúlyosak esetében ez az érték még magasabb, akár 3-4000 egység D-vitamin is indokolt lehet.
A mandulagomba ergoszterol tartalma nagy jelentőséggel bírhat a D-vitamin hiányos állapotok megelőzésében. Erősítheti a csontokat, védheti az ízületeket, segíthet a normál izomerő fenntartásában, fokozhatja a kollagéntermelést, amely nélkülözhetetlen a bőr, az ízületek, a csontok, a fogak és az erek épségének fenntartásához.
Termékeinkben található Agaricus Blazei Murillal végzett saját vizsgálatunk eredményei:
Kutatást végeztünk a kivonatainkban felhasznált Agaricus Blazei Murill D-vitamin tartalmára vonatkozóan, szakirodalmi adatok alapján, állatkísérletes modellre építve, és HPLC vizsgálattal egybekötve. A sikeres kutató anyagból konferencia-előadás is született „A XXI. Század gyógyítói: a gombák” címmel (Szabó Nikolett), mely a Fiatal Higiénikusok IX Fórumán került bemutatásra 2012. május 22-én, és az egészség tudomány LVII. Évfolyamának 2 számában (112-113. oldal) is megjelent.
Az előadás az alábbi linken megtekinthető: http://www.youtube.com/watch?v=0CE4SlqoDFY
Vizsgálatunkról röviden:
Az Agaricus blazeiből készült kivonat BioAgaE kapszula, ergoszterol tartalmát. 1 gramm őrölt gomba termőtestből, etil-alkohollal és szonikátorral (ez ultrahanggal működik, tehát fizikai alapú kivonás) extrahált frakcióból 122,64 mg ergoszterolt találtak.
Irodalmi adatok alapján, az ergoszterol már 400 mg/ttkg dózisban is kifejtett szignifikáns kemopreventív hatást, szarkóma-180 xenograftos nőstény C57BL/6 egereken, a kontrollhoz képest, a tumornövekedés 20 napos nyomonkövetése alatt. Továbbá Matrigel indukálta neovaszkularizáció modellen közvetlen gátlást tapasztaltak. A neosvascularizáció gátlása egyike a legfontosabb kemopreventív hatásoknak. Túlélési időt tumorok növekedésének mérésével kombinálták, illetve az ergoszterol neovascularizáció gátlását határozták meg. Ez utóbbi beültetett Matrigel érképzési faktrokokkal aFGF (savas fibroblaszt növekedési faktorral) volt átitava (egyébként egy agarózgélről van szó).
A tumor növekedését a 20. napig monitorozták. Látható, hogy már a 400mg/ttkg-os dózis is látványos és szignifikáns hatást fejtett ki, míg a 800 mg/ttkg-os dózisban már kimondottan lassan nőt a tumor, és el is kezdett a 20. napra visszafejlődni!
Az állatokba beültetett, majd onnan eltávolított Matrigel, aFGF-fel és már 400 mg/ L ergoszterollal is átitatva, szignifikánsan és látványosan csökkentette annak hemoglobin tartalmát, ami a neovascularizáció gátlását bizonyítja. Pozitív és negatív kontrollal is ellenőrizték.

Mellékhatás nem volt tapasztalható az állatokon, autóposziával – azaz boncolással is – ellenőrizték. (Takaku et al. J. Nutr. 131: 1409–1413, Biochemical and Molecular Action of Nutrients Isolation o fon Antitumor Compound form Agaricus Blazei Murill and its Mechanism of Action 2001.)
Antioxidánsokban gazdag, melyek védik a májat az oxidatív stressz okozta károsodástól. A krónikus gyulladás a májbetegségek egyik fő oka lehet. A mandulagomba gyulladáscsökkentő vegyületei segíthetnek csökkenteni a gyulladást a májban, ami javíthatja a májfunkciót és védelmet nyújthat a májkárosodás ellen. Egyes kutatások szerint serkentheti a májsejtek regenerációját, ami segíthet helyreállítani a májkárosodást. Fokozhatja a májban a glutation termelését, amely egy fontos antioxidáns és méregtelenítő molekula. Ezáltal gyorsíthatja a szervezetben felhalmozódott toxinok és salakanyagok kiürülését, így nagyszerű méregtelenítő lehet, és emellett jótékonyan szabályozhatja az emésztési folyamatokat. Étvágycsillapító, ezért kiváló kiegészítője lehet különféle testsúlycsökkentő terápiáknak.
Forrás:
Takaku et al. J. Nutr. 131: 1409–1413, Biochemical and Molecular Action of Nutrients Isolation o fon Antitumor Compound form Agaricus Blazei Murill and its Mechanism of Action 2001.
Huber W, Barlow OW. J Biol Chem 1943;149:125–37: Chemical And Biological Stability of Crystalline
Ozzard and Heard Br J Gen Pract. 2008. 58(554): 644–645
Jasinghe and Perera Food Chemistry 2005 92: 541–546
Nakajima A., Ishida T., Koga M., Takeuchi T., Mazda O.,Takeuchi M.: „Effect of hot water extract from Agaricus blazei Murill on antibody-producing cells in mice“; International Immunopharmacology 2 (2002) 1205-1211
Cornelius, C.: „Comparative Enzyme Analysis…“; MRLNewsletter Juli 2009
Prof. Dr. med. Ivo Bianchi: “Moderne Mykotherapie”; Hinckel Druck, 2008