Kínai Hernyógomba (Cordyceps sinensis)
Tulajdonságai:
A kínai hernyógomba a tömlősgombák családjába (Ascomycetes) tartozó és a mintegy 400 tagot számláló Cordyceps nemzetség gyógyászati szempontból kiemelt jelentőségű tagja, amely Kína és Tibet 3000 m tengerszint feletti régióinak hideg, havas és mocsaras területein tenyészik.
A Cordyceps-fajok olyan rovarpatogén gombák, amelyek elhullott vagy élő rovarlárvákon, bábokon élősködnek. A gomba gazdaállatai különféle lepkék, elsősorban a denevér pille. Ősszel vagy tél elején az adott fejlődési ciklusban lévő rovar testét (lárva, báb vagy imágó) a gombák spórái beborítják, majd csíratömlőt fejlesztve és a testszelvények közötti kitintartalmú kutikulát enzimatikusan elbontva behatolnak a rovar testüregébe. A gombaspórákból fejlődő gombafonalak (micéliumok) a rovar testét fokozatosan kitöltik, annak anyagait felélik és megakadályozzák a továbbfejlődését. A gazdaszervezetnek csak a ,,bőrét” hagyják meg, majd a gazdaállat fej felőli részéből bújik ki a gomba 4-11 cm hosszú, tuskó vagy ujj alakú, élénk narancsvörös színű termőteste. A gomba teljes fejlődési ciklusa 5-6 évig tart. A sajátos fejlődési ciklusa miatt a kínaiak úgy vélik, hogy ez a gomba nyáron növény(féle), télen állat(féle). Erre utal az a neve is, hogy, „nyáron gomba – télen féreg”.
A hagyományos kínai orvoslásban a gombát más tonizáló hatású növényekkel (pl. ginzenggel) együtt porítva, teának vagy alkoholban áztatva és tinktúrának elkészítve alkalmazzák. Elsősorban a hosszan tartó betegség után legyengült szervezet ,,energizálására” javasolják a használatát. Egyéb hagyományos alkalmazásai: a tüdő- és a vese működésének erősítése, köhögés csillapítása, a tüdők- és a hörgők váladékának csökkentése, tuberkulózis, vérzékenység, impotencia, rendszertelen menstruáció, időskori gyengeség, alsó háttáji fájdalom, éjszakai izzadás, és az idegrendszer tonizálása.
Egyes adatok szerint a gomba egy tudományos találkozó alkalmával már 1726-ban eljutott Európába, 1728-ban pedig Japánba. Más szerzők szerint azonban a nyugati világban ez a gomba csak 1993-ban vált ismertté, amikor is a kínai nemzeti játékokon a futónők a világrekordot döntöttek meg. Meglepően jó eredményeiket a sok edzésmunka mellett a Cordyceps használatának tulajdonították.

A Cordyceps gomba hatóanyagai többek között:
- poliszacharidok (pl. béta-glükánok): Immunmoduláló hatásúak, azaz segíthetnek a szervezet védekező rendszerének erősítésében. Emellett antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal is rendelkeznek.
- triterpének (kordicepin): Ez a legfontosabb hatóanyag, melynek vírusellenes, gyulladáscsökkentő, antioxidáns és rákellenes hatásokat tulajdonítanak. A kordicepin gátolhatja a daganatos sejtek növekedését és terjedését, valamint fokozhatja az immunválaszt.
- kordicepinsav (mannitol): Vízhajtó hatása van, és segíthet a vérnyomás csökkentésében. Emellett antioxidáns hatásokkal is rendelkezik.
- adenozin: Ez egy nukleozid, mely fontos szerepet játszik az energiaátvitelben (ATP), a sejtek közötti kommunikációban és a véráramlás szabályozásában. Gyulladáscsökkentő és immunmoduláló hatásokkal is rendelkezik.
- aminosavak: Számos esszenciális aminosavat tartalmaz, melyek fontosak a fehérjeszintézishez és az izmok építéséhez.
- szterolok (pl. ergoszterol): Segítenek a koleszterinszint csökkentésében.
- vitaminok: B- vitaminok, D, E, K
Mely területeken lehet hatásos a Cordyceps gomba?:
- energiaszint növelése, sportteljesítmény javítása
- immunrendszer erősítése, támogatása
- daganatellenes hatás
- kemoterápia mellékhatások enyhítése
- vércukorszint szabályozása
- szív-, és érrendszer támogatása
- koleszterinszint csökkentése
- légzőszervi problémák enyhítése
- hormonrendszer támogatása
- gyulladáscsökkentés
- antioxidáns védelem
Egészségügyi hatások:
Csökkentheti a fájdalomérzetet, energizálhat, javíthatja a szervezet oxigén felhasználását (egyes kutatók úgy vélik, hogy a gomba magas hegyvidéki környezetben kialakult túlélési képességének köszönhető a vér oxigénellátását javító hatása).
Az ATP (adenozin-trifoszfát) a szervezet fő energiaforrása. A cordyceps gomba segíthet fokozni az ATP termelést a sejtekben, ami több energiát biztosít a fizikai aktivitáshoz. Javíthatja a szervezet oxigénfelhasználását, ami azt jelenti, hogy a sejtek hatékonyabban tudják felhasználni az oxigént az energia termelésére. Ez különösen előnyös a kitartást igénylő sportágakban. Javíthatja a véráramlást, ami azt jelenti, hogy több oxigén és tápanyag jut el az izmokhoz, ami javítja a teljesítményt és csökkenti a fáradtságot. A tejsav a fizikai aktivitás során keletkezik, és hozzájárulhat az izomfáradtsághoz. Segíthet csökkenteni a tejsavtermelést, ami késlelteti a fáradtságot és javítja a teljesítményt. A fizikai aktivitás során szabad gyökök keletkeznek, amelyek károsíthatják a sejteket. A cordyceps gomba magas antioxidáns tartalmának köszönhetően segít semlegesíteni ezeket a szabad gyököket, védve az izmokat a károsodástól és javítva a regenerációt. A fizikai aktivitás gyulladást okozhat az izmokban. A cordyceps gomba gyulladáscsökkentő hatásai segíthetnek csökkenteni az izomfájdalmat és a gyulladást, ami javítja a regenerációt és a teljesítményt. Segíthet a vércukorszint szabályozásában, ami stabilabb energiaellátást biztosít a fizikai aktivitáshoz.
A cordycepsben található poliszacharidok, például a béta-glükánok, aktiválják az immunrendszer sejtjeit, mint a makrofágokat, természetes ölősejteket (NK sejtek) és T-sejteket. Ezek a sejtek kulcsszerepet játszanak a kórokozók elleni védekezésben és a daganatsejtek eltávolításában. Immunmoduláló hatásai segíthetnek a szervezetnek a daganatos sejtek elleni küzdelemben. Az immunrendszer aktiválása serkentheti a daganatos sejtek elpusztítását. A cordyceps az egyik leghatásosabb adaptogén immunmodulátor. Számos kutatás tárgya volt, melyek megerősítették, hogy igen hatékony immunstimuláns. Aktív összetevői a vízoldható poliszacharidok.
A Hunan-i Orvosi Egyetem 1992-ben indított egy kutatást, melyben a cordyceps természetes ölősejtek (NK sejtek) aktivitását növelő képességét vizsgálták. A kutatók azt találták, hogy a cordyceps határozottan növeli a természetes ölősejtek aktivitását, mind sejtkultúrákban, mind állatokban. Ez azt jelenti, hogy a cordyceps jelentős daganatellenes hatású lehet.
Gyulladáscsökkentő hatásai segítenek az immunrendszer egyensúlyának fenntartásában, megelőzve a túlzott gyulladásos reakciókat, melyek károsak lehetnek a szervezetre. Az immunrendszer működése során szabad gyökök keletkeznek, melyek károsíthatják a sejteket. A cordyceps antioxidáns tulajdonságai segítenek semlegesíteni ezeket a szabad gyököket, védve az immunsejteket. A bélflóra egyensúlya fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez. A cordyceps prebiotikus hatású lehet, azaz táplálékot nyújthat a jótékony bélbaktériumok számára, ami közvetetten erősítheti az immunrendszert. Adaptogén tulajdonságokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez, ami szintén pozitív hatással lehet az immunrendszer működésére.
In vitro (laboratóriumi) és in vivo (állatkísérletes) vizsgálatok kimutatták, hogy a cordyceps kivonatai gátolhatják a daganatos sejtek növekedését és terjedését különböző ráktípusok esetén, például tüdőrák, vastagbélrák, leukémia és melanoma esetén. A MAPK (Mitogén-aktivált Protein Kináz) jelátviteli útvonal gátlásával is hozzájárulhat a gyulladáscsökkentő és rákellenes hatásaihoz. A MAPK útvonal egy fontos jelátviteli rendszer a sejtekben, amely számos sejtfolyamatot szabályoz, beleértve a sejtosztódást, a differenciálódást, az apoptózist és a gyulladásos válaszokat. Hatóanyagai közül például a kordicepin elősegíthetik a daganatos sejtek apoptózisát, ami a daganatos sejtek kontrollált halálát jelenti. Gátolhatja a daganatos sejtek áttétképzését (metasztázis), ami a daganatos sejtek terjedését jelenti a szervezetben. Az angiogenezis az új vérerek képződésének folyamata, melyre a daganatoknak szükségük van a növekedéshez és terjedéshez. A cordyceps gátolhatja az angiogenezist, elzárva a daganatok tápanyagellátását.
Néhány kutatás szerint segíthet enyhíteni a kemoterápia mellékhatásait, például a fáradtságot, a hányingert és a csökkent immunitást
Javíthatja az inzulinérzékenységet, ami azt jelenti, hogy a szervezet hatékonyabban tudja felhasználni az inzulint a vércukorszint csökkentésére. Ez különösen előnyös lehet a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára. Segíthet fokozni a glükóz felhasználását a sejtekben, ami csökkenti a vércukorszintet. A glükoneogenezis a májban zajló folyamat, mely során glükóz képződik nem szénhidrát eredetű anyagokból. A cordyceps gátolhatja ezt a folyamatot, ezáltal csökkentve a vércukorszintet. Az alfa-glükozidáz egy enzim, mely a szénhidrátok lebontásában vesz részt a vékonybélben. A cordyceps gátolhatja ennek az enzimnek a működését, ami lassítja a szénhidrátok felszívódását és csökkenti a vércukorszint hirtelen emelkedését étkezés után. A magas vércukorszint oxidatív stresszt okozhat, mely károsítja a sejteket. A cordyceps antioxidáns tulajdonságai segíthetnek védeni a sejteket a vércukorszint okozta károsodásoktól.
Segíthet csökkenteni az LDL („rossz”) koleszterinszintet és a trigliceridszintet, miközben növelheti a HDL („jó”) koleszterinszintet. Ez csökkenti az érelmeszesedés és a szívbetegségek kockázatát. Segíthet a vérnyomás csökkentésében, ami különösen előnyös lehet a magas vérnyomásban szenvedők számára. A krónikus gyulladás hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. A cordyceps gyulladáscsökkentő hatásai segíthetnek csökkenteni a gyulladást az erekben, ezáltal védve a szívet és az ereket. Gátolhatja a vérlemezkék összecsapzódását és a vérrögképződést, ami csökkenti a szívroham és a stroke kockázatát. Néhány kutatás szerint segíthet a szívritmus szabályozásában és a szívritmuszavarok megelőzésében. Segíthet megvédeni a szívizmot a károsodástól, például szívinfarktus esetén.
Klinikai vizsgalatok igazolták, hogy a cordyceps bármely korú ember eseteben képes csökkenteni az LDL koleszterin és növelni a HDL koleszterin szintet. Egy vizsgálatban, melyben 9 kórház, 273 beteget két hónapon keresztül napi 3 g cordyceps-készitménnyel kezeltek (ez az adag 4 kapszulával egyenértékű), a cordyceps 17%-kal csökkentette az összkoleszterin szintet. A hasznos (HDL) koleszterin szintje 27%-kal nőtt, amig a triglicerid szint átlagosan 9%-kal csökkent.
Gyulladáscsökkentő hatásai segíthetnek csökkenteni a gyulladást a légutakban, ami enyhítheti a légzési nehézségeket és a köhögést. Hörgőtágító hatással rendelkezhet, ami megkönnyítheti a levegő áramlását a tüdőbe. Elősegítheti a váladék felköhögését a légutakból, ami tisztítja a légutakat és enyhíti a köhögést. Immunerősítő hatásai segíthetnek a légúti fertőzések megelőzésében és kezelésében. Javíthatja a szervezet oxigénfelhasználását, ami különösen előnyös lehet a légzőszervi problémákkal küzdők számára, mivel javítja a sejtek oxigénellátását. Néhány kutatás szerint segíthet enyhíteni az asztma tüneteit, például a légszomjat, a köhögést és a mellkasi szorítást, illetve a krónikus bronchitisz tüneteit, például a köhögést, a váladékképződést és a légszomjat.
Növelheti a tesztoszteronszintet. A tesztoszteron fontos szerepet játszik a férfiak szexuális egészségében, az izomtömeg növelésében és az energiaszint fenntartásában. Javíthatja a szexuális funkciót, például a libidót és a merevedési zavarokat.Segíthet fokozni a spermaképződést és javítani a sperma minőségét, ami növelheti a férfi termékenységet. Adaptogén tulajdonságokkal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy segíthet a szervezetnek alkalmazkodni a stresszhez. A stressz befolyásolhatja a női hormonok egyensúlyát, és a cordyceps segíthet a hormonális egyensúly helyreállításában. Javíthatja a női termékenységet, például a petefészkek működésének javításával és a petesejtek minőségének növelésével. Növelheti a libidót nőknél is, a hormonális egyensúly helyreállításával és az energiaszint növelésével. Egyre gyakrabban használják meddőségi klinikákon, mivel számos bizonyíték igazolta az ösztrogén termelődés fokozó hatását, amely előnyös hatással van a női termékenységre. Ezt a pozitív ösztrogénhatást használják ki a változó kor utáni gyors csontritkulás megakadályozásánál is.
Segítheti a vese méregtelenítő folyamatait, csökkentheti a vér- és a fehérjevizelést. A hagyományos kínai gyógyászatban (HKO) a cordyceps-et főként a veseműködési zavarok kezelésére használják. A cordyceps javítja a vesefunkciót és kutatások szerint vese transzplantáción átesett betegek esetében képes normális szintre csökkenteni a fertőzések ellen harcoló T-sejtek szintjét. Az elismert kínai vesespecialista, Li Shuo-shin felfedezte, hogy a cordyceps anélkül képes megelőzni az antibiotikumok és egyéb gyógyszerek következtében fellépő vesekárosodást, hogy azok antibiotikus hatását csökkentené.
Tanulmányok szerint a cordyceps képes elősegíteni néhány májbetegség leküzdését. Egy klinikai vizsgálat során, amikor májzsugorodást (cirrhosis) követően fellépő májgyulladás (hepatitis) kezelésére használtak cordyceps-készítményt, kimutatták, hogy a cordyceps jelentősen csökkentette a tüneteket és növelte az ép májsejtek mennyiségét.
Gátolhatja egyes baktériumok és gombák szaporodását, fejlődését (pl. Streptococcus spp., Bacerium mallei, Bacillus anthracis, Pasteurella suiseptica, és Staphylococcus baktériumokét, valamint a Microsporum gypseum és lanosum gombákét).
A Cordyceps gomba tudományosan is igazolt tulajdonságai:
A Cordyceps sinensis elősegíti az immunrendszer működését és a szervezet ellenálló képességét. (Forrás: Dr. Zhu at the Journal of Alternative and Complementary Medicine 1998)
A Cordyceps akár 40%-kal növelheti a sejt szintű oxigén felvételt.
(Forrás: Lou Y, Liao X, Lu Y. Cardiovascular pharmacological studies of ethanol extracts of Cordyceps mycelia and Cordyceps fermentation solution. Chinese Traditional and Herbal Drugs 1986;17(5):17-21,209-213)
A Cordyceps sinensis képes lehet a sejt szintű energiát (ATP/IP hányados) drámaian növelni (akár 55%-kal). (Forrás: Reported XU C.F et al in ZHU J-S, Halpern GM, Jones K. The Scientific rediscovery of a precious ancient Chinese herbal regimen: Cordyceps sinensis: Part I. J Alt Comp Med 1998;4(3):289-303)
A Cordyceps sinensis képes lehet a rákos betegekben a tumor nagyságát csökkenteni. Kínai és Japán kutatók vizsgálták a Cordyceps sinensis rákos daganatokra gyakorolt jótékony hatásait. Egy kutatás során az 50 tüdőrákos beteg 46%-ában volt tapasztalható a tumor méretének csökkenése. Japán kutatók szerint a Cordyceps sinensis növeli az immunrendszer működését és ezáltal a szervezet ellenálló képességét a rákos sejtekkel szemben. Állításukat egérkísérletekkel bizonyították.
A Cordyceps javíthatja a szív működését. Több tanulmány is arra az eredményre jutott, hogy a cordyceps sinensis csökkenti a szívritmus zavarokat. (Forrás: Reference 2, Chapter “Effects on the Cardiovascular System”, 436 – 441. oldal)
A Cordyceps segíthet a koleszterinszint normalizálásában. Négy tanulmány azt mutatta, hogy a Cordyceps sinensis képes az összkoleszterin szintet 10-21%-kal, a trigliceridet 9-26%-kal csökkenteni, ugyanakkor a jó koleszterint (HDL-koleszterin) 27-30%-kal növelni. (Forrás: Reference 1, Chapter “Effects on blood lipid metabolism and arteriosclerosis”, pages 299 – 301)
A Cordyceps javíthatja a légzésfunkciót. Számos tanulmány igazolja, hogy a Cordyceps sinensis képes csökkenteni több, a légzéssel összefüggő betegséget, mint pl. a krónikus bronhitisz, vagy az asztma.
(Forrás: Reference 2, Effects on the Respiratory System, 429-432. oldal)
A Cordyceps védi szervezetünket a káros szabad gyökökkel szemben.
(Forrás: Reference 1, Chapter “Äntisenescence and Oxygen-Free Radical Scavenging Activity”)
Kínai hernyógomba a sportolók diétájában:
A Cordyceps 1993-ban került a nyugati sportolók és a felkészítésükben közreműködő szakemberek érdeklődésének középpontjába, miután az 1993-as szabadtéri Atlétikai Világbajnokságon (Stuttgart) a kínai futónők mindenki megdöbbenésére 3 számban (1500 m, 3000 m és 10.000 m síkfutás) is aranyérmet szereztek. A felkészülésük alatt az olimpiai csapat orvosának tanácsára az atléták rendszeresen Cordyceps-et fogyasztottak. Rá egy hónapra a Kínai Nemzeti Játékokon a csapat egyik tagja, Wang Junxia a VB-arany mellé újabb elismerést szerzett hazájának és a Cordyceps-nek, többek között megdöntötte 10.000 m-es síkfutás női világcsúcsát is. A Cordyceps azóta is folyamatosan a nyugati (sport) tudományos élet érdeklődésének középpontjában van. Számos kutatás próbálta igazolni vagy cáfolni az ázsiai kutatók eredményeit.
2003-ban Koh és munkatársai egereken végzett vizsgálatokkal igazolták, hogy Cordyceps sinensis micéliumából készült forró vizes hatóanyag-frakciók napi 150 mg/tskg, illetve 300 mg/tskg mennyiségben eredményesen voltak képesek növelni az úszóteljesítményt, ugyanakkor gátolni a koleszterinszint növekedését.
Chen és társai 2010-ben egészséges, idősebb alanyokat vontak be kettős vak, placebo kontrollált vizsgálatukba. A vizsgálat során 50 fő, 50–75 év közötti, egészséges férfit vizsgáltak. A vizsgálat 12 hete során az egyedek napi háromszor kaptak kapszulákat, melyek egy része 333 mg hatóanyagot, más része placebót tartalmazott. A kísérleti tanulmány eredményei azt sugallják, hogy a Cordyceps-fogyasztás hozzájárulhat az egészséges, idősebb egyedek jól-létéhez (homeosztázisához) és javíthatja fizikai teljesítőképességüket.
Hiyoshi és munkatársai hosszútávfutók bevonásával egy cordyceps sinensis micéliumot tartalmazó terméket tanulmányoztak és a kísérletben résztvevő versenyzők 71%-nak javult a teljesítménye, amit részben a légzésfunkciók javulásának, részben a tejsav metabolizmusra kifejtett hatásnak tulajdonítottak.
Forrás:
Young-Joon Ahn, Suck-Joon Park, Sang-Gil Lee, Sang-Cheol Shin, Don-Ha Choi: „Cordycepin: Selective Growth Inhibitor Derived from Liquid Culture of Cordyceps militaris against Clostridium spp. J. Agric“;. Food Chem. 2000, 48, 2744-2748
Jong-Ho Koh, Kwang-Won Yu, Hyung-Joo Suh, Yang-Moon Choi, Tae-Seok Ahn: „Activation of Macrophages and the Intestinal Immunsystem by an Orally Administered Decoction from Cultured Mycelia of Cordyceps sinensis.“; Biosci. Biotechnol. Biochem., 66 (2), 407-411, 2002
Xu Ren-He, Peng Xiang-E, Chen Guo-Zhen, Chen Guo-Lin: „Effects of Cordyceps sinensis on Natural Killer Activity and Colony Formation of B16 Melanoma.“; Chinese Medical Journal, 105 (2):97-101, 1992
Seu-Mei Wang, Li-Jen Lee, Wan-Wan Lin, Chun-Min Chang: „Effects of a Water-Soluble Extract of Cordyceps sinensis on Steroido-genesis and Capsular Morphology of Lipid Droplets in Cultured Rat Adreno-cortical Cells.“; Journal of Cellular Bio-chemistry 69: 483-489 (1998)
Noboru Manabe, Miki Sugimoto, …: „Effects of the Mycelial Extract of Cultured Cordyceps sinensis on In Vivo Hepatic Energy Meta-bolism in the Mouse.“; Jpn. J. Pharmacol. 70, 85-88 (1996)
Ji-Xing Nan, Eun-Jeon Park, …: „Antifibrotic Effect of Extracellular Biopolymer from Submerged Mycelial Cultures of Cordyceps militaris on Liver Fibrosis Induced by Bile Duct Ligation and Scission in Rats.“; Arch Pharm Res Vol 24, No 4, 327-332, 2001
Prof. Dr. med. Ivo Bianchi: “Moderne Mykotherapie”; Hinckel Druck, 2008
Hobbs, C.: “Medicinal Mushrooms”, Botanica Press, 1995