VI. 5. Gombák: Maitake gomba (Grifola frondosa)

Az ágazati szabályok alapján tilos élelmiszernek bármilyen betegség megelőzésére, gyógyítására vagy kezelésére vonatkozó állításokat tulajdonítani. Az étrendkiegészítőkre vonatkozó 37/2004 (IV.26) ESzCsM rendelet szerint a gombák/növények tápanyagainak, hatóanyagainak egészségtámogató hatásai Magyarországon jogszerűen nem ismertethetőek. Alábbi leírások a tudomány jelenlegi álláspontja szerint ismeretterjesztő célt szolgálnak, hazai és nemzetközi szakirodalmi hivatkozások alapján készültek. A kutatások NEM a termékre, hanem az összetevőkre vonatkoznak.

Maitake gyógygomba (Bokrosgomba, Grifola frondosa)

Tulajdonságai:

A maitake gyógygomba természetes környezetében Japánban és Észak-Amerika keleti részén fordul elő, az erdők kihalt, kemény fáinak törzsén. A maitake hazánkban is vadon megtalálható erdőkben, fák tövében, főleg tölgyerdőkben. A gomba fejes saláta nagyságúra is megnőhet. Ehető gombafaj, melyet rendszeresen fogyasztanak, fiatalkorában csirkére emlékeztető íze miatt.

Japánban és Kínában a gombát nagyra becsülik azért a tulajdonságáért, hogy támogatja a szervezetet a normális működés visszaállításában, segíti az immunrendszer működését. A népi gyógyászatban a vérnyomás és a vércukorszint szabályozására, valamint az általános egészség megőrzésére használták.

Maga a maitake szó „táncoló gombát” jelent Japánban. Ezt a meglepő nevet a maitake gyógygomba azért kapta, mert a legenda szerint azok, akik megtalálták, örömükben táncra perdültek.

Maitake gomba

A Maitake gomba hatóanyagai többek között:

  • poliszacharidok (főleg béta-glükánok): Serkenthetik az immunrendszer működését, erősítve a szervezet védekezőképességét a fertőzésekkel és betegségekkel szemben.
  • D-frakció: Egy speciális béta-glükán, amely különösen hatékony lehet a daganatok növekedésének gátlásában és a kemoterápia mellékhatásainak csökkentésében.
  • triterpének: Gyulladáscsökkentő, antioxidáns, valamint daganatellenes hatásokat tulajdonítanak nekik.
  • polifenolok és flavonoidok: Kiváló antioxidánsok, és segítenek a szabad gyökök semlegesítésében, csökkentve az oxidatív stresszt, ami hozzájárulhat a krónikus betegségek (pl. szív- és érrendszeri betegségek, daganatok) kialakulásának kockázatához.
  • ergoszterol: UV-fény hatására D-vitaminná alakulhat (D-vitamin prekurzor)
  • aminosavak: Esszenciális aminosavak, amelyek a fehérjék építőkövei és fontosak a szervezet számára.
  • enzimek: Segíthetnek az emésztési folyamatokban.
  • ásványi anyagok: kálium, kalcium, magnézium
  • vitaminok: B- vitaminok, C

 

Mely területeken lehet hatásos a Maitake gomba?:

  • immunrendszer erősítése, támogatása
  • daganatellenes hatás
  • kemoterápia mellékhatások enyhítése
  • vércukorszint szabályozása
  • szív-, és érrendszer támogatása
    • koleszterinszint csökkentése
    • vérnyomás csökkentése
  • antibakteriális és antivirális hatás
  • mozgásszervrendszer támogatása
  • anyagcsere támogatása
  • hormonrendszer támogatása

Egészségügyi hatások:

A Maitake gazdag ásványi anyagokban (pl. kálium, kálcium, magnézium), vitaminokban (B2, B3, D-vitamin), valamint aminosavakban és rostokban.

Legfontosabb összetevője a béta 1,6 és béta 1,3 glükán nevű poliszacharidok, melyek magas cukor tartalmú komplex szénhidrátok. Ezeknek a vegyületeknek már korábban is komoly anti-tumor hatást tulajdonítottak. A másik két fontos összetevő felfedezője Harry Preuss professzor (Georgetown University Medical Center, Washington, DC), ezek az ún. X és ES frakció. (Forrás: Alternative Medicine Review, 2002. június, Noriko Kodama, Kiyoshi Komuta, Hiroaki Nanba)

Vizsgálatok szerint szabályozhatja a vérnyomást, a vércukor- és inzulinszintet, a máj zsíranyagcseréjét, a koleszterin és triglicerid szintet. Zsírbontó hatása miatt előnyös lehet fogyókúra esetén is.

Legfontosabb funkciója az immunrendszer erősítése, és az anti-tumor tulajdonsága. A béta glükánok aktiválhatják a fehérvérsejteket, a makrofágokat, melyek elpusztíthatják azokat a mikroorganizmusokat, melyek a betegségek és rákos daganatok kialakulásáért felelősek.

D frakciójának ráksejtekre gyakorolt pusztító hatását Japán kutatók bizonyították 1995-ben egérkísérletekben (Kobe Pharmaceutical University).

Az eredmények az alábbi tumor csökkentést mutatták:

  • mellrák, tüdőrák, májrák, prosztatarák: 73,3-45,5%
  • leukémia: 25%
  • gyomorrák: 33,3%
  • csontrák: 0-16%

 

A kiváló eredmények további 4-13%-kal javultak, amikor hagyományos kemoterápiával kombinálták a kezelést úgy, hogy közben csökkentek a kemoterápia okozta mellékhatások.

Ugyan ez a kutatócsoport jutott arra az eredményre, hogy a D frakciója aktiválja a T-sejteket, ezáltal csökkentheti a tumor sejtek számát, és gátolhatja az áttétképződést. Ennek megfelelően arra a következtetésre jutottak, hogy a maitake gyógygomba kivonat növelheti a rákos daganatokkal szemben kifejtett immunitást. A daganatok növekedéséhez új erek képződésére (angiogenezis) van szükség. A maitake gomba egyes vegyületei gátolhatják ezt a folyamatot, így megakadályozva a daganatok tápanyagellátását.

Hiroshi Tazaki és kutató csoportja (Department of Urology, New York Medical College) in vitro körülmények között azt tapasztalta, hogy a maitake gyógygomba D frakciója képes elpusztítani a prosztata daganat sejtjeit.

Ahhoz, hogy a maitake gombáról egyértelműen és hivatalosan is kijelenthessük, hogy anti-tumor hatással bír, még további kutatásokra, még több esetszámra van szükség. Az eddigi vizsgálatok azonban nagyon bíztatóak, nem véletlen, hogy Japánban bizonyos gyógygomba készítményt törzskönyveztek és gyógyszerként használnak.

A maitake abban vált népszerűvé, hogy látványosan csökkentette a kemoterápia kellemetlen mellékhatásait. Egy 671 beteg részvételével végzett felmérés kimutatta, hogy a kemoterápia mellett szedett maitake gyógygomba képes csökkenteni a hajhullást, a fájdalmakat és a hányingert, éppen úgy, mint ahogy csökkentette a végső fázisban lévők fájdalmait is.

Ráadásul hatékonyabbá tette magát a kemoterápiát is. Egy összehasonlító kutatás vizsgálta a maitake gombából származó béta-glükán kivonat és a mitomycin nevű (MMC) kemoterápiás szer hatását rákos egereken. Miközben az MMC egymagában 45%-os hatékonyságot mutatott, a maitake egymagában 80 százalékot. A kettő együttes alkalmazásával érték el a figyelemre méltó 95%-os daganatcsökkentő hatást. Ez azért érdekes kombináció, mivel az MMC csupán a daganat szöveteire, míg a maitake az immunrendszerre hat.

maitake tablazat

Preuss, aki az X (vércukor csökkentő) és ES (vérnyomás csökkentő) frakciót felfedezte, egy olyan kutatást vezetett, melynek alap feltevése az volt, hogy olyan krónikus betegségek, mint a cukorbetegség, magas vérnyomás betegség és elhízás részben a glükóz/inzulin rendellenességnek köszönhetők. 1998-ban készült tanulmányában azt bizonyította, hogy a maitake gyógygomba pozitív hatással van a glükóz/inzulin egyensúlyra, ezáltal segít megelőzni a krónikus betegségeket. Egy 2002-es tanulmány (Georgetown University) azt találta, hogy a maitake gyógygomba kivonat valóban képes jótékonyan befolyásolni a glükóz/inzulin anyagcserét inzulin rezisztens egerekben.

Javíthatja a sejtek inzulinérzékenységét, ami azt jelenti, hogy a sejtek hatékonyabban reagálnak az inzulinra, és több glükózt képesek felvenni a vérből. Ez csökkentheti a vércukorszintet. Segíthet csökkenteni a glükóz termelését a májban, és fokozhatja a glükóz felhasználását az izmokban, ami szintén hozzájárulhat a vércukorszint csökkentéséhez. Egyes kutatások szerint a maitake gomba gátolhatja az alfa-glükozidáz enzimet, amely a szénhidrátok lebontásában játszik szerepet a vékonybélben. Ennek eredményeként a szénhidrátok lassabban szívódnak fel, ami elkerülhetővé teszi a hirtelen vércukorszint-emelkedéseket étkezés után.

A májra és koleszterinszintre gyakorolt kedvező tulajdonságait két tanulmányt fedte fel (Kobe Pharmaceutical University). Egy 1996-os tanulmányban olyan egereket vizsgáltak, melyeknek a vérben található vérzsír értékei magasak voltak. Ezeket az egereket vagy koleszterinnel etették vagy 20% maitake gyógygomba kivonatot tartalmazó száraz táppal. Az eredmények azt mutatták, hogy a maitake gyógygomba kivonat megváltoztatta a zsírsav anyagcserét, a májban lecsökkent a koleszterin termelés, a vérzsír értékek pedig lecsökkentek.

Gátolhatja a HMG-CoA reduktáz enzimet, amely a koleszterin szintézisének kulcsenzime. Ennek eredményeként csökkenhet a májban termelt koleszterin mennyisége. Serkentheti az epesavak (a koleszterinből képződnek) kiválasztását a májból a bélrendszerbe, így csökkentve a szervezet koleszterinszintjét.

A maitake gomba a vérnyomást is képes csökkenteni. Egy 1994-es tanulmányban (New York, Ayurvedic Medical Center) magas vérnyomásban szenvedő betegeknek adtak egy hónapon keresztül, naponta 2-szer maitake gyógygomba kivonatot. A betegek vérnyomása 5-20%-kal csökkent.

Egyes vegyületei segíthetnek ellazítani az érfalakat, ami tágítja az ereket és csökkenti a vérnyomást. Az angiotenzin-konvertáló enzim (ACE) egy olyan enzim, amely szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. A maitake gomba gátolhatja az ACE aktivitását, ami csökkenti az angiotenzin II termelését, egy olyan hormonét, amely összehúzza az ereket és növeli a vérnyomást.

Gyulladáscsökkentő vegyületei segíthetnek csökkenteni a gyulladást az érfalakban, ami javíthatja az érrendszeri funkciót és csökkentheti a vérnyomást. Az oxidatív stressz szintén hozzájárulhat a magas vérnyomáshoz. A maitake gomba antioxidáns vegyületei segíthetnek megvédeni az érfalakat az oxidatív károsodástól, ami javíthatja az érrendszeri funkciót és csökkentheti a vérnyomást.

Tanulmányok szerint kedvező lehet AIDS betegeknek is. Két 1992-es in vitro tanulmány (Japán, és USA, National Cancer Institute) is azt mutatta, hogy a maitake gyógygomba növeli a T-sejtek aktivitását és pusztítja a HIV vírust. 1987-ben különítettek el a gomba termőtestéből olyan anyagokat, melyek a közismert dohánymozaik vírus ellen védtek. A gomba micéliumából készített kivonat jelentősen gátolta a herpesz vírus egy típusának (HSV-1) szaporodását.

1999-ben az FDA (Food and Drug Administration) engedélyezte egy maitake termék kipróbálását mell-, és prosztatarákos betegeknél.

A maitake gyógygomba kivonat C-vitaminnal történő alkalmazása javítja a felszívódást, ezért javasolt a kettőt együtt fogyasztani.

A maitake kétféleképpen is tehermentesíti az emberi csontvázat az anyagcserére gyakorolt ​​hatása miatt. Egyrészt a fogyás, amit a maitake gomba is támogat, mindig kevesebb terhelést jelent a csontokra és különösen az ízületekre. Továbbá a hasi zsír enyhe krónikus gyulladást okoz a szervezetben, ami többek között az ízületeket is érinti. Ha a hasi zsír csökken, a gyulladás automatikusan alábbhagy. A maitake közvetlen gyulladáscsökkentő összetevőket is tartalmaz. Másrészt a maitake szabályozhatja a szervezet anyagcseréjét. A húgysav központi szerepet játszik az ízületi problémákban. A gyógygomba nemcsak azt biztosítja, hogy kevesebb húgysav termelődjön, hanem azt is, hogy nagyobb mennyiségben ürüljön ki. Ennek eredményeként a húgysavkristályok már nem halmozódnak fel az ízületekben, ahol gyulladást és porckopást okoznak. Ez a hatás különösen értékes a posztmenopauzás nők számára, mivel húgysavuk kevésbé hatékonyan ürül ki az alacsonyabb ösztrogénszint miatt. Ugyanezek a nők a maitake gomba jótékony hatásából is profitálnak az oszteoblasztok csontképző aktivitására, ami hatékonyan ellensúlyozza a csontritkulást.

A poliszacharidok- béta-glükánok egyéb jótékony tulajdonságai, hogy biztosítják az egészséges bélflórát. Prebiotikus hatásuk van, és így támogatják a bélkörnyezet fejlődését. Már önmagában a bélrendszer egészségének javítása is enyhítheti az étrenddel összefüggő betegségeket. Például a cukorbetegek és a zsírmájbetegségben szenvedők is profitálnak ebből. Az immunrendszer is szorosan összefügg a belekkel, és minél egészségesebbek azok, annál erősebb a védekezőképességünk. Az erős immunrendszer viszont kulcsszerepet játszik a súlyos betegségek, például a polipképződés és rák megelőzésében és leküzdésében. A hagyományos kínai orvoslás (HKO) régóta alkalmazza a maitake-t hasmenés és a gyomor-bél traktus gyulladásai esetén. Gyulladáscsökkentő és egyidejűleg székrekedést okozó tulajdonságainak köszönhetően azonnal enyhíti a kellemetlen tüneteket. Különösen az autoimmun bélbetegségben szenvedők tapasztalhatnak jelentős javulást. Ilyen betegség esetén a Süngomba (Hericium gyógygomba) szedése is ajánlott a nyálkahártyák regenerálódásának támogatására.

A policisztás ováriumokat, röviden PCOS-t, a nőknél bekövetkező hormonális változások okozzák, amelyek a menstruációs ciklus zavaraihoz vezetnek. Ennek eredményeként az ovuláció leáll. A PCOS ezért a meddőség egyik leggyakoribb oka. E hormonális egyensúlyhiány mögött egy anyagcserezavar áll, amely inzulinrezisztenciával és gyakran metabolikus szindrómával is összefüggésben áll. Az érintett nők tesztoszteronszintje rendellenesen emelkedik. A menstruációs ciklus zavarai mellett pattanások, hajhullás és fokozott testszőrzet is előfordulhat. A maitake segít az anyagcserének visszaállni az egészséges egyensúlyba. A maitake szedésével a fogyás könnyebbé válhat, a hasi zsír csökkenhet, és az inzulinérzékenység ismét megnőhet. Ezenkívül növelheti az ösztrogénérzékenységet, így hatékonyan ellensúlyozhatja a női hormon hiányát, illetve serkenthetik az ovulációt.

Forrás:

American Cancer Society (ACS). ACS Guide to Complementary and Alternative Cancer Methods. Atlanta, GA: American Cancer Society, 2001.

Balch, James F., MD, and Phyllis A. Balch, CNC. Prescription for Nutritional Healing, 2nd ed. Garden City Park, NY: Avery Publishing Group, 1997.

Haugen, Jerry and George B. Holcomb. „Specialty Mushrooms.” The Mushroom Growers’ Newsletter, Office of Communications, U.S. Department of Agriculture.

Inoue, A., N. Kodama, and H. Nanba. „Effect of Maitake (Grifola frondosa) D-Fraction on the Control of the T Lymph Node Th-1/Th-2 Proportion.” Biological and Pharmaceutical Bulletin 25 (April 2002): 536-540.

Kodama, N., K. Komuta, and H. Nanba. „Can Maitake MD-Fraction Aid Cancer Patients?” Alternative Medicine Review 7 (June 2002): 236-239.

Manohar, V., N. A. Talpur, B. W. Echard, et al. „Effects of a Water-Soluble Extract of Maitake Mushroom on Circulating Glucose/Insulin Concentrations in KK Mice.” Diabetes, Obesity and Metabolism 4 (January 2002): 43-48.

Mushroom Council. 11875 Dublin Boulevard, Suite D-262, Dublin, CA 94568. (925) 556-5970.

U. S. Food and Drug Administration (FDA). 5600 Fishers Lane, Rockville, MD 20857. (888) 463-6332.

Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!

Fontos! A törvény megkívánja, valamint kötelez is minket arra, hogy kiemelten felhívjuk figyelmét: „az étrendkiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére”. Az oldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz, betegség esetén! Oldalunk nem foglalkozik gyógyítással. Minden esetben kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, valamint figyelmesen olvassa el a mellékelt tájékoztatót, és mindenkor tartsa be a tájékoztatóban, vagy a termék leírásban ajánlott napi adagolást. Kérjük azt is vegye figyelembe, hogy az étrend kiegészítő élelmiszerek nem helyettesítik a vegyes táplálkozást és az egészséges életmódot! 

További cikkek

Naja Forest Articsóka
Utak az egészséghez

Articsóka (Cynara scolymus)

Az articsóka a Földközi-tenger vidékéről származó növény, mely a gyógyászatban évszázadok óta jelen van. A gyógyászatban szívbarát hatása miatt használják, a gasztronómiában fűszerként vagy különleges ízvilága miatt ételként fogyasztják.

Tovább olvasom »