A felső légúti betegségek kapcsán gyakran halljuk azt a szót: ,, megfáztam,,. Általában a hidegnek, huzatnak tulajdonítunk megbetegítő szerepet. Ez azonban egyszerűen nem igaz! Nem lehet megfázni! – ezt a mikrobiológia és infektológia fejlődése egyértelművé tette.
A felső légúti betegségek, a nátha, a torok és mandulagyulladás, tüdőgyulladás egytől egyig kórokozók következményei: baktériumok, vírusok, gombák. Évente egyszer, kétszer mindenkinél előfordul, ha azonban rövid időn belül többször kell a fertőzésekkel harcot vívni, akkor az biztos jele az immunrendszer meggyengülésének.
A tél egyik legáltalánosabb betegsége az influenza, elsősorban a légutakat érintő, vírusos eredetű betegség, amely komoly járványokat okozva alaposan megkeserítheti ezen időszakot. Általában egyszerű lefolyású, ám előfordulhat, hogy bakteriális felülfertőződést okozva, a szövődmények súlyosabb állapothoz vezetnek.
Immunrendszerünk feladata, hogy megkülönböztesse és semlegesítse a szervezetbe kerülő idegen anyagokat, megóvja szervezetünket a káros mikroorganizmusok, vírusok, baktériumok és gombák támadásaitól. Ez az oka annak, hogy az immunrendszer működési zavara, gyengülése, szinte azonnal panaszokkal jár. Mivel először csak általános, nehezen meghatározható, ráadásul enyhe tünetek jelentkeznek, éppen ezért, ezeet hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni.
,,A megfázás és influenza megelőzésének legbiztosabb módja a megfelelően működő immunrendszer. A Hagyományos Kínai Orvoslás (Traditional Chinese Medicine – TCM) a gyógygombákat évszázadokon keresztül alkalmazta az influenza megelőzésére és leküzdésére. A gombák hatékonyan támogatják az immunrendszert, egyfajta üzemanyagként szolgálnak a szervezet számára. ,, – mondja Szabó Nikolett tudományos kutató
Ezeket a hatásokat a Shiitake gomba (Lentinula edodes) esetében már több tudományos kutatás és tanulmány is alátámasztja.
A shiitake gomba ideális élelmiszer, hiszen rostanyagban gazdag, alacsony kalóriatartalmú, és több, a szervezet számára nélkülözhetetlen aminosav, sokféle enzim és vitamin található benne. Jelentős B-vitamin-forrás. Ásványi anyagai közül említésre méltó magas cinktartalma, ami jelentős szerepet játszik az immunrendszer aktivizálásában. Ha a gombát napsugárzás vagy UV-sugarak érik, 4–5 szárított termő test elfogyasztása elegendő egy felnőtt ember napi teljes D-vitamin-igényének kielégítéséhez. E tulajdonság különösen vegetáriánusok számára előnyös, hiszen ők gyakran szenvednek D-vitamin-hiányban.
Miben rejlik a csoda?
A shiitake gomba immunrendszerünk bástyája. Egészségvédő hatása elsősorban szénhidrát-összetételében rejlik. Számos összetett szénhidrátot, poliszacharidot mutattak ki belőle – köztük a legjelentősebb a lentinán –, amely gátolja a baktériumok és a vírusok szaporodását.
A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy a lentinán hatására egyrészt biológiailag aktív anyagok (interferon, interleukin) termelődnek, melyek ösztönzik a szervezet immunrendszerének működését, másrészt fokozzák a vérben levő falósejtek (makrofágok) aktivitását.
,,Meghűlés esetén is csodákat tesz,,
Hazai tapasztalatok alapján a gomba fogyasztása néhány nap alatt rendbe hozza a hurutos megbetegedéseket, kiváló köptető, hurutoldó és megszünteti a köhögést.
,,Véd, akár az influenza elleni oltás,,
Kettős szálú ribonukleinsavnak (RNS) köszönhetően influenza ellen is jó. Mi több, az influenza- oltás természetes eredetű alternatívájának tartják. Japán és amerikai tudományos kísérletek igazolták, hogy a shiitake fogyasztása 70%-os védettséget nyújt az influenza A-vírussal szemben.
A hatékony immunrendszer kiépítése csak abban az esetben lehetséges, ha odafigyelünk a helyes életmódra. Ne feledje, az egészség befektetés!
Gyakori kézmosással ügyeljünk a megfelelő higiéniára, kerüljük a nagy tömeget. Fordítsunk kellő figyelmet a rendszeres kézmosásra és szájöblítésre, tekintettel arra, hogy környezetünkben a levegő számos baktériumot tartalmazhat. Fenti szabályok betartásával hatékonyan megelőzhető az influenza.
Jó egészséget kíván Önnek,
Szabó Nikolett tudományos kutató!
Összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató