A gránátalma hatásai
Kutatások szerint a gránátalma antioxidáns hatása háromszor akkora, mint a vörösbornak vagy a zöld teának.
A gránátalma nagy mennyiségben tartalmaz polifenolokat, C-vitamint, flavonoidokat, gyümölcscukrot. Éppen ezért rendkívül jó hatással van a szív- és érrendszerre, a koleszterin szintre, támogatja az érfalak rugalmasságát, megakadályozza plakkok lerakódását, ezáltal az érelmeszesedés megelőzésében lehet jelentősége. Ehhez hozzájárul magas kálium tartalma.
Vizsgálatok szerint a magas káliumtartalmú ételek fogyasztásának köszönhetően átlagosan 19%-kal csökkenhet az agyvérzés és 8 %-kal a szív nagyereit érintő koronária betegségek kialakulása.
A gyümölcs C-vitamin tartalma a kíméletes előállítás miatt a termékben megmarad. Gyulladáscsökkentő, immunrendszer támogató hatással bír. A gyulladáscsökkentő hatását a héjában és a levében lévő punikalaginoknak köszönheti. Kutatásokban bebizonyították, hogy csökkentheti a gyulladásos folyamatokat az emésztőrendszerben, és ez a gyulladás csökkentő hatás a májra is kiterjed.
A polifenol tartalma közül a legjelentősebb: kvercetinek, antociánok, tanninok valamint az ellegsav. Az ellegsav erős kazeinkináz gátló hatással rendelkezik, hatékony antioxidéns és antimutagén, azaz gátolhatja a rákos sejtek növekedését. Az ellegsavat rákellenes anyagként tartják számon, megakadályozza a tumorok növekedését és az áttétek képződését, bizonyos tanulmányok szerint bőrrák, emlőrák, tüdőrák, méhnyakrák, és prosztatarák esetében akadályozza meg a daganat növekedését.
Donald Yance, a táplálkozás-tudomány szakértője a Herbal Medicine, Gyógyulás és Rák című könyvében ezt írja: “az ellagsav meggátolja a rák kialakulását, és úgy gondolják, hogy megakadályozza a rák mutációját is azáltal, hogy a génen ideiglenesen odakötődik a DNS funkcionális oldalához, elhárítva ezáltal az oxidatív gyökök káros hatását”.
A Wisconsin Egyetemen elvégzett egérkísérletes modellben igazolták, hogy a gránátalma hatóanyagai képesek voltak megakadályozni a bőrrák kialakulását.
Laboratóriumi vizsgálatok azt sugallják, hogy lelassíthatja a rákos sejtek szaporodását, sőt apoptózisát, vagy akár sejthalált is elindíthat a rákos sejtekben. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23359482/
Hasznos lehet prosztata rákos férfiaknál, ugyanis potenciálisan gátolja a tumor növekedését, és csökkenti a halálozás kockázatát. Egy humán vizsgálat igazolta, hogy napi 237 ml gránátalma levének elfogyasztása 15 hónapról 54 hónapra növelte a PSA megduplázódási idejét, amely szignifikáns emelkedést jelent.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16818701/
A gránátalma az ösztrogénhez hasonló, hormonszerű, úgynevezett fitoösztrogén vegyületeket tartalmaz. Az indiai gyógyászatban éppen ezért használják a klimaxos panaszok, és premenstruációs tünetek mérséklésére. Ezzel együtt enyhítheti a depresszió tüneteit is, ugyanis az ösztrogén hormon segít szabályozni szerotonin szintet is, ami a hangulatra van hatással, így a gránátalma koncnentrátum fogyasztásával a csontritkulással járó problémák is megelőzhetőek. (Journal of Ethnopharmacologyban 2004)
A gránátalma K-vitamin tartalma nemcsak a véralvadásban játszik fontos szerepet, hanem az egészséges csontozat fenntartásában is.
Igazolták a gránátalma baktérium-, vírus- és parazitaellenes hatását is, és a gyakori bélrendszeri candida problémák esetén is javasolt a fogyasztása.
A gránátalmában természetes összetevői hatékonyan csökkenthetik az ekcéma, az acne és a pikkelysömör tüneteit.
Hozzáadott cukrot nem tartalmaz, csak gyümölcscukrot, amely nem emeli meg a vércukor szintet. Segíti az egészséges bélműködést, nyugtatólag hat a gyomorra. Bőségesen tartalmaz vasat, ezért vérszegénység ellen is alkalmazható.