Chaga – „a természetgyógyászat királya”
A Chaga (Inonotus obliquus) nem növény és nem is állat, hanem egy gomba , amely belülről kifelé nő körülbelül minden ezredik nyírfán.
A nyírfák 15-25 évig érnek, ez alatt az idő alatt a chaga sok értékes enzimet és tápanyagot szív fel, amelyek erősen koncentráltan hatnak az emberi szervezetre.
Meglepő módon Chaga DNS-szerkezetének több mint 30%-a nem növényi eredetű, hanem megegyezik az emberi DNS-sel.
A chaga elsősorban Oroszországban nő, de megtalálható Japán, Korea, Alaszka, Kanada és Skandinávia északi részén is.
Bár a chaga a közönséges fehér nyírfákon nő, a legerősebb és leghatékonyabb faj a szibériai fekete nyíron található.
Az antioxidánsokat hihetetlenül magas mennyiségben tartalmazza (ORAC-érték 153 000 μTE/100g)
Az antioxidáns értéket ORAC egységben fejezik ki, ami Oxigén Szabadgyök Felszívódási Kapacitás egységet jelent.
Az ORAC skálát az USDA állította fel, a bostoni TUFTS egyetem mérései alapján. Az ORAC érték megmutatja, hogy az elfogyasztott táplálék, vagy étrend-kiegészítő milyen mértékben képes lekötni a szabad gyököket, amelyek károsítják a szervezetet. A természetes étrend-kiegészítők és adalékok között, amelyeket a USDA tesztelt, a chagának van a legmagasabb ORAC értéke: 30 ml chaga gomba kivonatnak kb. 700.000.
A vadon termő Chaga gomba nemcsak az összes többi gombához képest a legmagasabb antioxidáns értékkel rendelkezik, hanem a Föld minden általunk ismert természeti erőforrásához képest is (az USDA, az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma és a bostoni Tufts Egyetem tesztelte, MA).
A Szibériai chaga gomba több mint 215 Phytonutriens-t (gyógyhatású növényi összetevőt) tartalmaz, beleértve 29 fajta polyszacharidot vagy beta glükánt.
Fő összetevői a betulinsav származékok, a Chagaból hagyományosan teát főznek, és különféle gyomor-bélrendszeri betegségek kezelésére használták.
Évek óta egyre több bizonyíték utal arra, hogy az I. obliquus kivonatok legfontosabb hatásai a vírusos és parazitafertőzések kezelésében rejlenek. Humánalanyokon végzett kísérletben bizonyították hatásosságát Toxoplazma gondii fertőzésben.
Ezenkívül az I. obiquusból származó anyagokról kimutatták, hogy serkentik az immunrendszert.
A legígéretesebb eredmény annak kimutatása volt, hogy az I. obliquus vérzsír szabályozó és inzulinérzékenység fokozó hatással rendelkezik.
Védő hatást fejt ki az oxidatív stresszel szemben a májban. Az erős antioxidáns hatás a fenol tartalmának köszönhető. Hatásosnak bizonyult vastag és végbélrák esetén, β-katenin jelátvitel útján antiproliferatív és pro-apoptotikus hatást fejt ki. Ebből kifolyólag ígéretes gombafajnak tekintik a vastagbél rák kezelésére alkalmazott gyógyszer kifejlesztésében.
A chaga nagy mennyiségű SOD enzimet (Super Oxyde Dismutase) tartalmaz. A SOD egy nagyon erős antioxidáns enzim, amely kiváló hatással bír a szabadgyökök ellen. A kutatások azt mutatják, hogy a SOD szervezetünk legfontosabb enzimje a szabad gyökök elleni harcban, a sejtek fiatalon tartásában és az egészség megőrzésében. A chaga sokkal több SOD enzimet tartalmaz a halolaj, aszalt szilva, árpa.
2002-ben több orvosi és tudományos szaklap a chaga gomba pozitív hatásáról írt cikkekkel világszerte újra felhívta a figyelmet erre a ritka és értékes gombára, melyet a „Növények Királyának” is neveznek. Így lett a chaga a legértékesebb az összes orvosi célokra használt gomba közül, értékeiben és összetételében 12-szeresen erősebb bármely más gombától. Manapság 46 fajta rákellenes gyógyszerben és gyógyhatású készítményben használják, mint alap összetevőt. Hatásmechanizmusának lényege, hogy fokozza a rosszindulatú sejtek mitokondriumainak pusztulását.
Számos tudományos kutatás bebizonyította, hogy a népgyógyászati hiedelmek egyes feltételezései ésszerűek, a Chaga hatásosságossága a népgyógyászati alkalmazásokban: rák, parazitafertőzés (féreghajtó) vagy bakteriális fertőzés, cukorbetegség.
Alkalmazása a népi gyógyászatban:
Az egyik legrégebbi dokumentum, amely megerősíti gyógyászati célú felhasználását, Hippokratész „Corpus Hippocraticum” című munkája. 3 Az orvostudomány atyja ennek a gombának az infúzióját külsőleg használta sebek mosására.
Kelet-Európában a Chaga gombát a 12. század óta használják.
A történelmi források egy ajakdaganat gyógyulását írják le egy kijevi Kniazban. 11
Az I. obliquust a hagyományos orvoslásban számos indikációra használták a szibériaiak 12: parazita-, tuberkulózis-, gyulladáscsökkentő és gyomor-bélrendszeri tulajdonságok 13
Szív- és májbetegségekre is ajánlották.
Leggyakrabban infúziók, inhalációk vagy vizes macerátumok formájában használták. 13
Külső használatra is készültek I. obliquus tartalmú antiszeptikus szappanok.
A 20. század közepén a Chaga forrázatot a tea helyettesítésére használták Szibériában. 14
Viszonylag korán felhívták a figyelmet a lehetséges I. obliquus daganatellenes hatására, ami különösen fontos volt az onkológia tudományos korszaka előtt. Ilyen leírások találhatók a népszerű irodalomban, például Aleksander Szolzsenyicin Rákkórtermében. 14
Ázsiában (Kína, Japán, Korea), Oroszországban és a balti országokban a Chaga gomba kivonatait a kolezsterinszintre és a szívműködésre gyakorolt jótékony hatásai, valamint antibakteriális, gyulladásgátló és rákellenes hatása miatt használták. . 15 Továbbá az I. obliquus antioxidáns aktivitása fontos lehet a szabadgyökök okozta civilizációs betegségek (érelmeszesedés, cukorbetegség, felgyorsult öregedés, degeneratív központi idegrendszeri betegségek) megelőzésében. 16
Chaga-kivonatról kimutatták, hogy gátolja a hepatitis C vírus (HCV) és a humán immunhiányos vírusok (HIV) szaporodását. 17
A hatóanyagok kivonásának módszerei:
Hatóanyagok:
antioxidánsok, triterpenoidok, ergoszterol és peroxidja, szeszkviterpének, benzoesav származékok, hiszpidin analógok és melaninok, fenolok, poliszacharidok
Kivonatok:
Az összvizes vagy etanolos kivonatok alkalmazása a leginkább hasonló a népi gyógyászatban alkalmazott módszerekhez. 28 , 30
Az ilyen típusú kivonatok közvetlen fogyasztásra alkalmasak.
Sajnos a szerves oldószerekkel végzett extrakciós módszerek alkalmazása szerves oldószerekkel, például metanollal, etil-acetáttal vagy ciklohexánnal megakadályozza az ilyen termékek alkalmazását. 30 , 31 , 32
Gyakorlati szempontból a teljes kivonatban jelenlévő számos anyag fokozhatja egymás aktivitását. Egy nem frakcionált kivonatban nem lehet a konkrét anyagok pontos mechanizmusát vizsgálni.