Shiitake gyógygomba (Illatos gomba, Lentinula edodes)
Tulajdonságai:
A shiitake gomba kizárólag a már elhalt fák törzsén és főleg tölgyfán, bükkön és gesztenyén él. Az enyhén fokhagymás ízű, jó szöveti szerkezetű és kiváló eltarthatóságú shiitake világszerte elterjedt gomba, amiből a csiperke után a legtöbbet termesztenek (évente kb. 1 000 000 tonnát). Magyarországon évente több mint 20 tonna gombát állítanak elő, de hazai piacra csak töredéke kerül magas ára és ismeretlensége miatt.
A Távol-Keleten ,,véraktivátornak” tartják, és többféle panasz és betegség (pl. meghűlés, gyermekek kanyarója, tüdőgyulladás, gyomorfájás, fejfájás, általános gyengeség, vízkórság, fekete himlő) megszüntetésére és gyógyítására használták. Kínában azok között a „gyógynövények” között említik, amelyek többféle öregedés elleni anyagot tartalmaznak. Japánban hagyományosan gyomorfekély, köszvény, székrekedés, rövidlátás, allergiák, aranyér, gennyedések és szexuális zavarok kezelésére használták. A XIV. század óta ismert tumornövekedést gátló hatása.
Magas poliszacharid tartalommal rendelkezik. A poliszacharidok hatásmechanizmusát a világon elsőként a magyar rákkutató orvos, prof. Dr. Fachet József immunológus kutatta. Japánban Lentinán néven az 1970-es évektől hivatalos rák ellenes gyógyszert hoztak forgalomba.

A Shiitake gomba hatóanyagai többek között:
- poliszacharidok: A shiitake gombában található poliszacharidok közül a lentinán a legismertebb. A lentinán immunstimuláns hatású, azaz erősítheti az immunrendszert. Kísérletekben daganatellenes hatást is mutattak ki vele.
- béta-glükánok: Ezek a poliszacharidok szintén az immunrendszer támogatásában játszanak szerepet, és antioxidáns hatásuk is lehet.
- aminosavak: Fontosak a fehérjeszintézishez és számos más élettani folyamathoz.
- eritadenin: Egyedülálló aminosav származék, amelyről kimutatták, hogy csökkenti a koleszterinszintet a vérben. Ezáltal hozzájárulhat a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez.
- lentinacin: Ez egy kén tartalmú aminosav származék, ami a shiitake jellegzetes ízéért felelős. Vérnyomáscsökkentő hatást tulajdonítanak neki.
- szterolok (pl. ergosterol): UV-sugárzás hatására D2-vitaminná alakul.
- ásványi anyagok: szelén, a réz, a vas és a cink
- vitaminok: B- vitaminok, D
Mely területeken lehet hatásos a Shiitake gomba?:
- immunstimuláns
- tumorgátlás
- vérnyomáscsökkentés
- a cukorbetegség kialakulást lassító
- májvédelem
- antivirális, baktérium- és gombaellenes
- általános erősítő és élénkítő hatás
Egészségügyi hatások:
Számos állat- és humán kísérletet végeztek el annak érdekében, hogy megismerjék a gomba termőtestének, micéliumkultúrájának és izolált anyagainak (lentinán, KS-2, eritadenin, LEM = Lentinula edodes micélium) a legfontosabb hatásait.
A shiitake immunrendszerünk bástyája. Leggyakrabban a legyengült immunfunkciók helyreállítására, rákos megbetegedések (pl. gyomor-, máj-, végbél- és tüdőrák, valamint leukémia) megelőzésére és kiegészítő kezelésére, valamint meghűlés, hörgőgyulladás, influenza és más vírusfertőzések megelőzésére, illetve kezelésére és a krónikusan magas koleszterinszint csökkentésére használják.
A shiitake gomba egyik legismertebb hatása az immunrendszer erősítése. A benne található (KS-2) poliszacharidok, lentinán és a béta-glükánok, stimulálják az immunsejteket, például a makrofágokat és a természetes ölősejteket, így hatékonyabbá teszik a szervezetet a fertőzésekkel és a betegségekkel szemben. Idős embereknél fontos immunstabilizáló anyag (fiatalít), fiataloknak pedig a stressz és a fáradtság ellen nyújthat segítséget.
A lentinánnak a daganatellenes hatását is vizsgálták. Egyes kutatások szerint a lentinán képes gátolni a daganatok növekedését és terjedését, valamint fokozni a kemoterápia hatékonyságát a benzaldehid-, lentinan- és KS 2-tartalmának köszönhetően. Egy randomizált klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy a betegek életét meghosszabbította a shiitake gomba rendszeres alkalmazása az előrehaladott és visszatérő gyomor-és vastagbélrák esetében, kemoterápia mellett alkalmazva. A laboratóriumi vizsgálatokban a béta-glükán úgy tűnik, hogy lassíthatják a rákos sejtek szaporodását bizonyos sejt-kultúrákban. Számos kutatásban igazolták, hogy pozitív hatást idézhet elő tüdőtumorok esetén is. Japánban kötelezően adják Lentinex néven 3. stádiumú metasztatikus gyomorrák kezelésében.
Az eritadenin nevű vegyület a shiitake-ban segít csökkenteni a koleszterinszintet azáltal, hogy gátolja a koleszterin felszívódását és fokozza annak kiválasztását. Ez hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának csökkentéséhez. Emellett a lentinán serkenti az inzulintermelést. Segíthet a vérnyomás szabályozásában és a vérrögképződés megelőzésében is. Ezen kívül a gomba véralvadásgátló hatású, továbbá segíti a szervezet regenerációját, a kötőszöveti kollagénrostok szintézisét.
Májvédő hatással rendelkezik, azaz segíthet a májsejtek védelmében a károsodástól és a gyulladástól.
A-típusú influenza, mumpsz, herpesz, HIV, Epstein-Barr- és hepatitis B-vírusokkal szemben is hatásos lehet. HPV esetén szakirodalmi adatok alapján a shiitake gomba hatásosnak bizonyult. A vírusokkal, így a HPV-vel szemben is egyedül az immunrendszer hatásos, gyógyszer nincs rá. Tehát az immunrendszer működését kell élénkíteni. A shiitake gomba fő hatóanyaga a lentinán, amely úgy gyógyíthat, hogy erőteljesen stimulálhatja az immunrendszert, megnövelheti a természetes ölősejteket aktiváló dendritikus sejtek számát, ezzel tulajdonképpen a szervezet maga győzi le a betegséget. A dendritikus sejtek a nyirokszervekben találhatóak, képesek izolálni az antigéneket, majd a T- sejtekkel –szintén antigén felismerő tulajdonsággal bíró sejtek, amelyek az antigén hatására osztódnak− pozitív és hatékony immunválaszt váltanak ki. Ezeknek az összetett folyamatoknak köszönhetően a szervezet képes megfelelően reagálni a HPV okozta gyulladásokra, valamint blokkolni a daganatos sejtek szaporodását.
A Shiitake és a koleszterin:
A Shiitake gombából izolált hatóanyag az eritadenin, mely erős koleszterincsökkentő tulajdonságokat mutathat, mivel módosíthatja a hepatikus foszfolipid metabolizmusát az S-adenozil homocisztein hidroláz gátlásán keresztül. Ezáltal serkentheti az elfogyasztott koleszterin lebomlását és kiválasztódását és csökkentheti a VLDL (nagyon kis sűrűségű lipoprotein) szekrécióját a májban. A Shiitake gomba fogyasztása (10-50g/kg) jelentős csökkenéshez vezet mind a plazma koleszterin koncentrációjában, mind pedig a máj mikroszómáinak PC/PE hányadosában, patkányok esetében.
Hasonló hatást mutatott az 50mg/kg dózisú eritadenint is tartalmazó étrend.
Klinikai vizsgálatokban a szárított Shiitake gomba (9g/nap) 7-10 %-ban csökkentette a szérum- koleszterinszintet a hiperkoleszterinémiás betegek esetében.
90g/nap dózisú friss Shiitake gomba (egyenértékű a 9g/nap dózisú szárított gombával) hatására a koleszterinszint egésze 9-12%-kal, míg a trigliceridek szintje 6-7%-kal csökkent. Saito és munkatársai 400-700 mg/kg eritadenin szintet jelentettek, habár Enman és munkatársai szerint ez a szint tízszer nagyobb is lehet. Szabványosított törzs nélkül nehéz megbecsülni a Shiitake gomba eritadenin tartalmát.
Forrás:
Sugiyama K., Akachi T., Yamakawa A.: „Hypocholesterolemic action of eritadenine is mediated by a modification of hepatic phospholipid metabolism in rats.“; The Journal of Nutrition, Vol. 125 (8); 2134-44
Jianzhe Y., Mao X.: „Icons of Medicinal Fungi from China“; CRC Press; 1989
Hobbs, C.: “Medicinal Mushrooms”, Botanica Press, 1995
Prof. Dr. med. Ivo Bianchi: “Moderne Mykotherapie”; Hinckel Druck, 2008