”Az 5 és 35 éves korúak körében elvégzett, nagy esetszámot vizsgáló amerikai tanulmány szerint az érelmeszesedés már viszonylag korán megkezdődik a fajtól, a nemtől és a földrajzi származástól függetlenül is. Ezért feltétlen oda kell már gyermekkortól figyelni a helyes életmódra és az étkezési szokások reformjára. „
A szívbetegségek és a rák kockázata megfelelő életmóddal módosítható. Minden falat, amit megeszünk, vagy kiegyenlíti a szervezet egyensúlyát, vagy a skála másik végére billenti a mérleg nyelvét.
Ganoderma lucidum gombát (továbbiakban: Reishi) a tradicionális gyógyászatban évszázadokon keresztül alkalmazták a magas vérnyomás és egyéb vérkeringési betegségeknél.
A pecsétviaszgomba triterpén hatóanyagának köszönhetően javítja a vérkeringést, fokozza a szívizom oxigénfelvételét, csökkenti a vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint trombocita aggregáció-gátló hatását klinikai vizsgálatok is igazolták. Továbbá védelmet jelent a stroke, és a szívrohammal szemben.
,,A Reishi magas vérnyomás által okozott fej- és vállfájást, valamint az érelmeszesedést teljesen meggyógyítja, és javít a vérnyomáson is.,,
Mr. Isao Tani tanulmánya szerint, melyet a Kinki Egyetem Orvosi Kutatóintézetben végeztek:
A kísérleti alanyok túlnyomó részben magas vérnyomással küszködtek. A vérnyomás területén jelentős javulást tapasztaltunk. Az egyik beteg kezdő értéke (180/96) három hónap után 126/94-re csökkent. Ilyen jelentős javulást nagyon ritkán tapasztalunk vérnyomás csökkentő gyógyszer alkalmazása nélkül. Néhány női érelmeszesedéses páciens vérnyomása három hónap alatt 158/77-rol 128/67-re csökkent. A koleszterin szintjük szintén javult, 269-ról 242-re.
Egyes betegeknél a magas vérnyomás fej- és vállfájással jár együtt. Az ő vérnyomásuk egy hónap alatt 151/78-ról 118/72-re csökkent, és megszűnt a fejfájás.
Több olyan beteg tapasztalt javulást mindkét területen, akik magas vérnyomásra és fájdalmakra is panaszkodtak.
A fenti eredmények alapján látható, hogy a Ganoderma eredményesnek bizonyult a magas vérnyomású betegeknél. Vérnyomás csökkentő gyógyszerek alkalmazása ilyen esetekben csökkentheti a szisztolés a nyomást, azonban nincs hatással az aszisztolés nyomásra. A Ganoderma mindkettőt csökkentheti. Ez kivételes tulajdonság. Különösen hangozhat, hogy a Ganoderma kétirányú hatással rendelkezik, azaz emelheti és csökkentheti is a vérnyomást.
Valójában, mivel a Ganoderma harmonizálja a szervezet funkcióit, erősítve a szervezet természetes gyógyító képességét, erősítheti az immunrendszert, különösen a középkorúak esetében.
A magas vérnyomás étrendi kezelésében a másik fő komponens a C-vitamin.
A C-vitamin valamennyi gomba kivonat esetében fokozza a poliszacharidok biológiai hatékonyságát. Különösen igaz ez a Reishi (Ganoderma lucidum) gombára.
A C-vitamin a poliszacharidokkal szinergiában fejti ki hatását, annak hatását felerősíti, melyet in vitro kísérletben igazoltak. A vizsgálat során rávilágítottak arra, hogy ez a kombináció segítheti a daganatellenes terápiák hatékonyságát.
A C-vitamin és Reishi gomba a magas vérnyomás esetén egy kitűnő kombináció, ugyanis C-vitamin: az egyik legfontosabb szív- és érvédő anyag. Mivel jelentős szerepet játszik a koleszterint tartalmazó epesavak termelésében, és a zsírsavak sejten belüli szállításában, nemcsak kiváló gyökfogó, hanem indirekt módon csökkenti a vérzsírokat is. Ráadásul segíti az oxigén hemoglobinhoz (vérfesték) történő kötődését, tehát az oxigénszállítást is, továbbá hozzájárul, hogy a szövetekben felhasznált E-vitamin újra aktiválódjon.
A C-vitamin és a Reishi hasonló mechanizmusokon keresztül támogatja a szív-és érrendszert. Tulajdonképpen egymás hatását erősítik.
Amennyiben a természetes C-vitamin kalciummal összekötve kerül be a szervezetbe (C-vitamin észter), lényegesen jobban szívódik fel és hasznosul a sejtekben, mint a natúr aszkorbinsav. A védelmet kifejtő hatásos mennyiség 1.500-3.500 mg/nap között van, Linus Pauling, Nobel-díjas tudós azonban betegségek kezelése céljából akár 6.000-18.000 mg-ot is javasolt tartós használatra (ő leghatásosabbnak lizinnel kombináltan tartotta!). Sajnos a táplálkozástani intézetekben a világon mindenütt ajánlott és elfogadott napi adag ma mindössze 60 mg, amelyet Szent-Györgyi Albert a skorbutot megelőző határérték mennyiségnek tartott, ám ez az adag nem elegendő a C-vitamin teljes hatásának kifejtéséhez.
Figyelem! Míg egy vizsgálat során a fáról frissen leszedett citrusfélék C-vitamin tartalmát 180 mg-nak mérték, az üzletekben kaphatókból alig lehetett kimutatni a létfontos anyagot. Mivel az emberi szervezet nem képes e vitamin előállítására, és sajnos ma már a táplálékunkból sem tudunk biztonsággal elegendőt felvenni, időnként érdemes vitaminkúrát tartanunk.
Összeállította:
Szabó Nikolett
tudományos kutató