Pajzsmirigy betegség étrendi kezelése és a folyékony gombakivonatok

A pajzsmirigy betegség esetén a gyógyszeres kezelés mellett a beteg is sokat tehet állapotának javulásáért. Tudatos odafigyeléssel és étrendi változtatásokkal a terápia hatékonysága növelhető.

Felismerés és kezelés

Az európai lakosság körében a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés 4,4 %-ban, a fokozott működés 1,4 %-ban fordul elő.

A betegség a páciens panaszainak kikérdezése, vérvizsgálat, és fizikai vizsgálat, esetleg pajzsmirigy ultrahang segítségével diagnosztizálható.

Nem megfelelően működő pajzsmirigy esetében a beteg tünetei gyógyszerek segítségével, a hormonszint beállításával kezelhetők. Emellett azonban javasolt néhány életmódbeli változtatást is bevezetnünk a panaszok enyhítésére.

A pajzsmirigy betegség okai

  1. Autoimmunbetegség (leggyakoribb) következménye: A legtöbb pajzsmirigy problémát autoimmun betegségek okozzák, amelyek során nagy mennyiségű immunsejt és limfocita termelődik, amik a pajzsmirigy sejtjeit megtámadják, roncsolják. Öröklött hajlam (anyai ágon öröklődik)
  2. Jódhiány (jódhiányos strúma vagy golyva)
  3. Nőknél menopauza környékén is gyakorivá válik
  4. Aki inzulin rezisztenciában szenved, azoknál gyakrabban alakul ki pajzsmirigy alulműködés

Fogalom tisztázás

„Autoimmun betegség”

Az autoimmun betegségek azokban az esetekben alakulnak ki, amikor az ember saját immunrendszere nem tud különbséget tenni a saját és nem saját között, és a szervezet megtámadja saját egészséges sejtjeit. Jelenleg több, mint 80 típusú autoimmun betegség ismert, melyek leggyakrabban gyulladás, fáradtság, izomfájdalom, és az általános fájdalom formájában jelentkeznek. Érdemes tudnunk, hogy az autoimmun betegségek jelenleg még orvosilag nem kezelhetők, de a tünetek szépen csökkenthetők. Az eddigi kutatások már kiderítették, hogy autoimmun betegségek esetében a T1 helper sejtek mennyisége csökken, míg a T2 helper sejtek mennyisége növekszik, azaz túlműködik az immunrendszer. Ismertek olyan anyagok is, melyek képesek az immunrendszer működését a megfelelő irányba terelni, ezeket az anyagokat nevezzük biológiai válasz módosító anyagoknak, ilyenek az egyes gyógygombák.

gyógygombák kiemelt figyelmet érdemelnek, úgynevezett adaptogén tulajdonsággal rendelkeznek, azaz mindig a megfelelő irányba képesek az immunrendszer működését befolyásolni

Érdemes tudnunk, hogy az autoimmun betegségek jelenleg még orvosilag teljesen nem gyógyíthatók, de az eddigi tapasztalatok alapján a tünetek szépen csökkenthetők. 

 

Vizsgálandó vérkép paraméterek pajzsmirigy betegség esetén

TSH, T3, T4, anti TPO, reverz T3, TG, Fe, transzferrin, LDL, HDL, Triglicerid, GOT, GPT, GGT, CRP.

Amennyiben az atiTPO magas, akkor BIZTOS, hogy autoimmun pajzsmirigy betegségről beszélünk.

Amennyiben az atiTPO magas, akkor BIZTOS, hogy autoimmun pajzsmirigy betegségről beszélünk.

Túlműködés: Basedow Graves kór.

Alulműködés: Hashimoto-thyreoiditis.

Ha a pajzsmirigy alulműködik, akkor nem képes megfelelő mennyiségben termelni az emésztés szabályozásához szükséges hormonokat. Márpedig ez problémákat okozhat a testhőmérséklet, a pulzusszám, a fehérjetermelés és a vér kálcium szintje egyensúlyban tartásában, valamint a zsírok és szénhidrátok felszívódásában.

Szövődményei:

A pajzsmirigy és az idegrendszer kapcsolata is meglehetősen szoros. A pajzsmirigy működését elsősorban az agyalapi mirigy serkentő-hormonja szabályozza, amit pedig a hipotalamusz kontrollál. A pajzsmirigy tehát közvetlen idegi és áttételes hormonális szabályozás alatt áll.

  • Károsítja a szív- és érrendszert-vérnyomás problémák, emelkedett pulzusszám
  • Felborul az anyagcsere és a hormonrendszer működése, könnyebben alakulnak ki egyéb anyagcsere-betegségek, pl.: inzulinrezisztencia, cukorbetegség, elhízás
  • Hajhullás
  • Bőr pigmentáció csökken
  • Bőrszárazság

Gyógygombák szerepe a pajzsmirigy működésének szabályozásában

A betegség kezelésére a gyógygombák önmagukban nem elegendőek,  mivel mindenképpen szükség van pajzsmirigy hormonképzését gátoló gyógyszeres kezelésre is. Azonban az orvosi kezelés elősegítésére valamint a kísérő tünetek csökkentésére a gyógygombák kiválóan alkalmazhatóak.

A betegség kezelése több lábon áll. Az egyik legfontosabb feladat az, hogy a beteg tisztában legyen azzal, hogy életvitele, stresszes életmódja és táplálkozása milyen hatással van a pajzsmirigyére. Emiatt a kezelésnek része az életmódbeli és a dietetikai tanácsadás.

Első körben, ahhoz, hogy bármilyen pozitív változást elérjünk csökkenteni kell a gyulladásos folyamatokat. A Reishi gomba természetes gyulladás csökkentő hatóanyagokat tartalmaz, mely az immunrendszeri gyulladás csökkentése miatt fontos, továbbá növeli a vér oxigénszállító kapacitását, így több oxigén jut az egyes szövetekbe és szervekbe, így gyorsabban következnek be a regenerációs folyamatok is. A Mandulagomba pótolja az immunrendszer számára hiányzó vegyületeket, segít szabályozni az immunrendszer működését. A készítményt naponta 5 ml dózisban kell fogyasztani.

Kínai hernyógomba (Cordyceps sinensis) és méhpempő kombinációja: Hormonrendszer működésének szabályozása szempontjából fontos. A készítményt naponta 5 ml dózisban kell fogyasztani.

Shiitake gomba kivonat: Szelén pótlás miatt fontos. A készítményt naponta 5 ml dózisban kell fogyasztani.

A 3 féle készítményt a gyorsabb hatás elérése érdekében érdemes együttesen fogyasztani.

A megfelelő étrend mellett a kiegyensúlyozott életvitel is nagy szerepet játszik a pajzsmirigy épségének a megőrzésében.

A pajzsmirigy betegek diétája

  • Jód: A pajzsmirigy a fogyasztott ételek jódtartalmát felhasználva állítja elő a pajzsmirigy hormonokat. A nem megfelelő jódfogyasztás a hormonszint felborulásához vezethet, amely az egész szervezet egészségére kihathat. Azonban arra figyeljen oda, hogy ne fogyasszon túl sok jódot sem, mert az szintén pajzsmirigy problémákhoz vezethet. Bár természetes étrenden a túl sok jód fogyasztása nem reális veszély. Algakészítmények, tenger gyümölcsei: tőkehal, kagyló, lazac, szardínia
  • Szelén: A szelén a T3 hormon megfelelő előállításáért és működéséért felelős. Szelént tartalmazó ételek a tengeri sügér, a tonhal, a shiitake gomba, a rákfélék, és a dió, tonhal, napraforgó mag, szójabab
  • Cink, réz, és vas: Ezek a nyomelemek elengedhetetlenek a megfelelő pajzsmirigy működéshez. Az alacsony cink szint alacsony THS szintet okoz. A réz a T4 hormon előállításához elengedhetetlen, a vashiány pedig nem megfelelő pajzsmirigy működéshez vezethet. Ennek elkerülése érdekében fogyasszon borjúmájat, gombát, petrezselyemgyökeret, és spenótot minél gyakrabban, lehetőleg naponta.
  • Cink: szardínia, szójabab, dió, napraforgó mag, brazildió, pekándió, mandula, sárgaborsó, gyömbérgyökér, juharszirup, teljes kiőrlésű gabonák
  • Réz: rákhús, osztriga, homár, mogyoró, napraforgó mag, bab (fehérbab, csicseriborsó, szójabab), árpagyöngy, paradicsomszósz, étcsokoládé
  • Vas: osztriga, kagyló, spenót, lencse, szójabab, fehérbab, tökmag
  • Omega-3 zsírsavak: Ezek az esszenciális zsírsavak szintén elengedhetetlenek a megfelelő pajzsmirigy működéshez, emellett a sejtek pajzsmirigy hormon befogadó képességét javítják. Omega-3-hoz halolaj, szardínia, lazac, lenmag, szójabab, és garnélarák fogyasztásával juthat.
  • Kókuszolaj: Ha ételeit kókuszolajjal készíti, javítja szervezete anyagcsere folyamatait, és segíti a fogyást. Ez az olajban található zsírsav láncnak köszönhető. A kókuszolajat a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek kifejezetten ajánlják.
  • Antioxidáns vitaminok és B-vitaminok: Az A, C, és E-vitaminok magas antioxidáns tartamuknak köszönhetően megszüntetik az oxidatív stresszt, amely káros hatással lehet a pajzsmirigyre. B-vitaminban gazdag ételeket szintén mindenképp fogyasszon. A, C, és E-vitaminban gazdag a tojás, a halfélék, a tengeri ételek, az alma, a narancs, a kajszibarack, a görögdinnye, a répafélék, a spenót, a borsó, a paradicsom, a datolya, a burgonya, a hüvelyesek, a magvak, az eper, a citrusfélék, és a teljes kiőrlésű gabonák. B-vitaminban gazdag a sertéshús, a zöld levelű zöldségek, a tojás, a hüvelyesek, a kagylók, a búzacsíra, a mandula, a borsó, a pekándió, és a teljes kiőrlésű gabonák. Érdemes minden nap elfogyasztani egy almát és céklát, lereszelve.

Pajzsmirigy gyógyító ételek

  • a fenti listában felsoroltak
  • makro- és mikrotápanyagokat is tartalmazó ételek, mint az organikus zöldségek és gyümölcsök. Fogyasszon erjesztett, probiotikumokban gazdag ételeket, mint a savanyú káposzta, a kefir és a házi készítésű joghurt. 
  • fogyasszon egészséges fehérjét és zsírsavakat, amelyek a hormonháztartás rendben tartása mellett az emésztőrendszert is egészségesen tartják. Zsírsavakból dióféléket, kókuszolajat, avokádót, és kókuszvajat fogyasszon. Fehérjéhez halfélék, és lencse és babfélék fogyasztásával juthat, de mindenképp kerülje a szója alapú ételeket. 
  • Stressz elkerülése:  sok pajzsmirigy betegnek a mellékveséje is lassabban működik, illetve kortizol szintjük is alacsonyabb a kelleténél. Ez esetben fogyasszon fokhagymát, hagymaféléket, spárgát, zöld levelű zöldségeket, friss gyümölcsöket, spenótot, banánt, petrezselyemzöldet, vagy mandulát.  A krónikus stressz megemeli a kortizol szintet, amely idővel túlterheli a pajzsmirigy hormonokat, ezért végül pajzsmirigy alulműködés alakul ki.

Ételek, amelyeket kerüljön el  

  1. Húsok és húskészítmények (elsősorban a hormon tartalmuk miatt).

    A háztáji gazdálkodásban és szabadon tartott állatok húsa és zsírja fogyasztható és előnyös!!! Különös tekintettel a liba, kacsa és mangalica húsára és zsírjára.

  2. Tej, és tejtermékek. (kivétel: kefir és joghurt)

    Ha az emésztőrendszer nagymértékben károsodott a gluténérzékenység miatt, akkor átmenetileg szükség lehet laktózmentes, néha teljes tejmentes étrendre (de általában 2-3 hónap elteltével vissza lehet ezeket az ételeket vezetni az étrendbe).

    A tejtermékek és minden más alapanyag esetében, arra érdemes figyelni, hogy amihez már valamilyen ízesítést hozzáadtak, ott szerepelhet glutén is! Így pl.: a natúr joghurt biztosan gluténmentes, ám az ízesített fajták címkéjén minden esetben ellenőrizni kell, hogy tartalmaznak-e glutént!

    Alkalmazható helyettük a kókusztej és mandulatej.

  3. Aszpartám

    Ha mesterséges édesítőszerként aszpartámot használ, azonnal hagyja abba, mert Basedow kórhoz és egyéb autoimmun betegségekhez vezethet. A szervezetben megjelenő aszpartám immunreakciót válthat ki, amely pajzsmirigy antitestek képzéséhez és pajzsmirigy gyulladáshoz vezethet. 

  4. Nem erjesztett szója

    A szója izoflavonokat tartalmaz, amelyek meggátolhatják a pajzsmirigy jódfelvevő képességét és így felboríthatják optimális működését. Fogyasszon minél kevesebb szójaalapú ételt, kerülje a szójaburger, tofu, szójatej, szójaszósz, tempeh, miso leves, és szójabab fogyasztását. Figyeljen oda, hogy a félkészen vásárolt ételei se tartalmazzanak szóját. 

  5. Glutén

    1. Pajzsmirigy beteg? Kövessen gluténmentes diétát!

      A gluténmentes étkezés elsősorban az arra érzékenyek kapcsán került a köztudatban, ám kutatások szerint a pajzsmirigy zavarok esetében is hatásosnak bizonyul. 

      Hashimoto thyreoiditis- esetén a pajzsmirigy alulműködése jellemző. Ennek tipikus tünete az anyagcsere folyamatok lelassulása, hízás, székrekedés, fáradtság és a depresszió. Egyre gyakoribb jelenség, hogy a pajzsmirigy gyulladáshoz más autoimmun betegségek is kapcsolódnak, mint például a cöliákia, vagy köznapi nevén, a lisztérzékenység. Ennek felismerését nehezíti, hogy gyakran semmilyen emésztőrendszeri tünet sem utal a gluténérzékenység jelenlétére, ellenben a vérvizsgálat és/vagy a bél biopszia mégis igazolhatja a probléma fennállását.

    2. Autoimmun glutén érzékenység

      A legismertebb, tipikus cöliákia tünetek közé a krónikus hasmenés, haspuffadás, hányinger, hányás tartozik, ám egyre több embernél fordul elő, hogy nincsenek emésztőrendszerei tünetek, mégis fennáll a betegség. Ennek figyelmeztető tünetei lehet többek között a vashiány, soványság, fáradékonyság, csontritkulás, a máj zavarának tünetei, valamint vitamin, és fehérje hiányos állapotok. Gyakori jelenség, hogy egyszerre több autoimmun betegségek is jelen van. A gluténintolerancia sokszor társul például 1-es típusú cukorbetegséggel, Hashimoto kórral.

      A glutén a szójához hasonló káros hatásokkal bír, valamint glutén érzékenység esetében a szervezet autoimmun reakcióját is kiválthatja. Glutént tartalmaz a búza, rozs, árpa, a zab, ezért a széles körben elterjedt búzaliszt helyett válasszon inkább kukorica-hajdina-kókusz-illetve rizslisztet. Fontos, hogy a glutént tartalmazó ételeket kerülje péksütemények, készételek vásárlásánál, valamint panírozás, bundák elkészítésénél is!

      Köretek tekintetében nem kell visszariadni a keményítőtartalmú ételektől, így remek választás lehet többek között a kukoricadara, kukoricalisztből készült tészták, quinoa, a rizs, a köles, illetve a burgonya is.

Keresztes virágú zöldségek: Alulműködésnél TILOS fogyasztani

Bizonyos zöldségek olyan természetes növényi összetevőket tartalmaznak, melyek goitrogének, vagyis meggátolják a pajzsmirigy egészséges működéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. Golyvaképző ételeknek is hívják őket, mert a jód hasznosulásának gátlásával akadályozzák a T4 és T3 pajzsmirigy hormonok képződését. Izothiocianaidokat tartalmaznak, amelyek negatív módon befolyásolhatják (gátolják a mirigy jód felvételét) a pajzsmirigy működését. A keresztes virágúak közé tartozik a karfiol, a káposzta, kelkáposzta, a kelbimbó, és a brokkoli, spenót, kínai kel, fodros kel, karalábé, repce, karórépa, fehérrépa, torma.

  1. Gyümölcsök közül tilos fogyasztani:
    • eper
    • őszibarack
    • banán
    • körte
  2. Magas keményítő tartalmú ételek közül tilos fogyasztani:
    • köles
    • édesburgonya
    • burgonya
  3. Tilos fogyasztani a szója alapú ételeket:
    • tofu
    • szójabab
    • szójatej

A Hashimoto thyreoiditis gyakran együtt jár az inzulin rezisztenciával és a PCOS-val, ezért ezen betegségek megelőzésére és szűrésére is kellő gondot kell fordítani.

Ez komplex metabolikus és endokrinológiai „megbetegedés”, ami azt jelenti, hogy az egész hormonszabályozása meg volt borulva, kezdve az elégtelen sejtműködéstől. Ilyenkor egy gyógyszeres terápia sok esetben nem megoldás, hiszen azok csak a tünetekre hatnak, nem pedig magára a „baj forrására”.

Alapszabály, hogy az inzulinrezisztenciát kell kezelni, a PCOS az IR-rel együtt fog javulni.

Az inzulinrezisztencia látszólag „ártalmatlan” betegség, hiszen rövid időn belül kialakult tünetei „csak kellemetlenek”:

  • elhízás, meddőség,

  • szőrösödés, hajhullás,

  • depresszió, pánikbetegség,

  • pajzsmirigy alulműködés

Ezek azonban csak az IR rövid időn belül kialakult következményei!

Kezeletlen állapotban a tartósan magas inzulinszint egy sor súlyos, akár az életet is veszélyeztető betegséget okozhat.

Egyre több emberhez eljut a tudás, hogy:

  1. Az IR belépőjegy a cukorbetegséghez.

    Ezzel sajnos nem végződik, hanem csak kezdődik az a sor, amit a robbanásszerűen terjedő civilizációs betegségek alkotnak, mert

  2. az IR belépőjegy a többi civilizációs betegséghez is:
    • érszűkület
    • szívinfarktus
    • sztrók
    • daganatos betegségek,
    • zsírmáj, (ritkán következményes májgyulladás, májzsugor, májelégtelenség, májrák).
 
A természet hatóanyagaival az Inzulin rezisztencia és a PCOS ellen:

https://www.najaforest.hu/cikkek/az-inzulinrezisztencia-gyakoribb-mint-hinnenk-megelozeseben-segithetnek-a-folyekony-gomba-kivonatok/

 

Összeállította:

Szabó Nikolett
tudományos kutató

Tetszett a cikk? Ossza meg másokkal is!

Fontos! A törvény megkívánja, valamint kötelez is minket arra, hogy kiemelten felhívjuk figyelmét: „az étrendkiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére”. Az oldalon található információk, cikkek, leírások nem helyettesítik szakember véleményét! Minden esetben forduljon szakorvoshoz, betegség esetén! Oldalunk nem foglalkozik gyógyítással. Minden esetben kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét, valamint figyelmesen olvassa el a mellékelt tájékoztatót, és mindenkor tartsa be a tájékoztatóban, vagy a termék leírásban ajánlott napi adagolást. Kérjük azt is vegye figyelembe, hogy az étrend kiegészítő élelmiszerek nem helyettesítik a vegyes táplálkozást és az egészséges életmódot! 

További cikkek